ISSN 1335-8715

14-01-2010   Andrej Fandák   Komentáre   verzia pre tlač

Mečiar a pravica

V poslednom čase zarezonoval slovenskou politikou výrok predsedu strany SaS Richarda Sulika na tému akceptovatelnosti Mečiaroveho HZDS ako koaličného partnera pravice. Vo všeobecnosti táto predstava vyvolala negatívne reakcie v médiach, a ani zvyšné strany potenciálnej pravicovej koalície sa do spolku s Mečiarom veľmi nehrnú. Pre väčšinu Slovenska napravo od stredu je HZDS neakceptovateľným subjektom, tak skompromitovaným, že samotné zamyslenie sa nad spoluprácou s ním je odsúdeniahodné.

Reakcia na príspevok

Je to tak. Bohužiaľ.
autor: Alfonz
pridané: 19-01-2010 22:07


Článok je rozumný, vyvážený a poskytuje logicky zdôvodnené názory, s ktorými sa dá súhlasiť. Aj čo sa týka možností prežitia Mečiarovho HZDS do ďalšieho funkčného obdobia. Bohužiaľ.

Rád by som ale polemizoval s predstavou Mečiara, s ktorou sa deti našich detí stretnú v rámci výučby novodobej histórie nášho štátu v podobe „Otca národa, poznačeného nánosom idealizácie a pátosu“. Stále chcem veriť tomu, že história nakoniec odhalí skutočnú úlohu a charakter tohto človeka.

Takže po prvé. Tvorcom dnešnej Slovenskej republiky sa nestal z presvedčenia o potrebe a správnosti vzniku samostatného Slovenska - keď ešte mal možnosť sa sám rozhodnúť, jednoznačne podporoval spoločný štát. Až keď pochopil, že podpora spoločného štátu z českej strany skončila, rýchle obrátil kabát a postavil sa do čela zástancov rozdelenia Československa.
A po druhé. Jeho zákerné vyrovnávanie si účtov s prezidentom Kováčom únosom jeho syna a následná „samoamnestia“ za zločiny s tým spojené. To, že úplne prvým činom zastupujúceho prezidenta Slovenska, pána Mečiara, po prevzatí jeho prezidentských právomocí bola amnestia únosu (v prvej verzie vykonaná ako úplná fušerina vo forme amnestie „údajného únosu“) pre každého súdneho človeka znamená priznanie zodpovednosti za únos a všetky z neho vyplývajúce kriminálne delikty. Dúfam, že po spamätaní sa slovenského súdnictva (čo sa asi nestane skôr, ako odíde súčasná súdna „verchuška“ do dôchodku) sa vynoria rozumní a schopní právnici, ktorí dokážu sformulovať a obhájiť právny názor, prečo amnestiou nie je možné zastaviť vyšetrovanie zločinu, a že amnestia môže byť udelená iba ako zrušenie už udeleného trestu. No a to by síce nevymazalo pána Mečiara zo slovenskej histórie, ale uviedlo do správneho kontextu jeho „zásluhy“ v procese budovania dobrého mena mladej Slovenskej republiky.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group