ISSN 1335-8715

31-12-2009   Marek Urban   Komentáre   verzia pre tlač

Je AVATAR socialistický? Ekoagitačný? Alebo len dokonalý?

Že sa nový film režiséra Jamesa Camerona Avatar stáva míľnikom svetovej kinematografie v tomto bode považujem za samozrejmosť a nebudem sa k tomu už v článku vracať. Na adresu Avatara sa však zniesla vlna kritiky (či pochvál) – vraj sa jedná o film ľavicový, prischla mu tiež nálepka ekologickej agitky. Stalo sa tak neoprávnene a mylne. Avatar však prináša dobrú možnosť na zamyslenie v duchu Hayekovej kultúrno-evolučnej teórie. Čím to je, že nás fiktívna spoločnosť lovcov a zberačov tak fascinuje?

Reakcia na príspevok

moj nazor
autor: Palo Zlatoidsky
pridané: 03-01-2010 18:40


Nebyt vianocneho zelania mojej najmladsej ratolesti ani mna by avatar nedonutil ist po dlhej rade rokov do kina (pockal by som si az sa bude dat skopnut z piratebay- mal by som to z domacej kuchyne :D)
Dojem z filmu:
-Technicke prevedenie sa blizi dokonalosti, krajina Pandory je exoticka a tak realna ze ste od prveho okamihu vtiahnuti do deja a na konci je vam luto. POmerne jednoduchy dej je zabaleny do skoro absoluthej technickej dokonalosti.
-Vsetci reziseri ktori chcu filmovat scifi by si mali zopakovat aspon gymnnazialne zaklady fyziky,vo filme bolo zopar do oci bijucich nezmyslov (Pandora je v podstate "mesiac" obrej planety, pohybuje sa v jej tesnej blizkosti, to by vyvolalo tak obrovske slapove sily na jej povrchu ze kazdy priliv a odliv by bola vlna cunami s vyskou snad 1 km,nestalost kontinentov a "zemskej" kory, neviem co mali znamenat tie lietajuce skaly, svietiace zivocichy by boli fantasticky lahkou koristou pre predatorov etc...)
NAjzaujimavejsou temou je svet kolektivneho vedomia-kazdy tvor je sucastou, malym ozubenym kolieckom, vo velkom organizme planety s akymsi kolektivnym vedomim. Antiindividualizmus? Protikladom je to ze aj obyvatelia kvoli svojej vyzive lovia a zabijaju tak ine organizmy. Nemohol by existovat svet absolutnej spoluprace bez akehokolvek antagonizmu?
V podstate svet bez prirodzeneho vyberu aky pozname my?
Nezastavil by sa tym vyvoj ? Je vobec takyto svet mozny z principu evolucie ktory ako sa zda plati v celom vesmire?
To su otazky ktore avatar nastoluje a na ktore vobec nevieme odpovedat.
Mozno stoji za to o aspon nich premyslat...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group