ISSN 1335-8715

14-12-2009   Mária Leitnerová   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Je Boh v mozgu alebo mozog v Bohu?

Výsledky súčasných výskumov dokazujú, že náboženstvo má svoj základ v mozgu. Neurovedci dokážu presne popísať priebeh mystického zážitku, molekulárni biológovia objavujú gény, ktoré podmieňujú spiritualitu a užívatelia halucinogénnych drog skúšajú chemickú stimuláciu náboženských systémov na vlastnej koži.

Reakcia na príspevok

Šialená hegelovčina
autor: MuadDib
pridané: 21-12-2009 14:42


Inak sa ten celý článok nedá opísať...
Ani sa mi nechce vyvracať ho celý, lebo s každou 2. vetou by sa dalo polemizovať a vyvracať ju...

Preto spomeniem iba zopár vecí, o ktorých sa tu v diskusii ešte nehovorilo...

Ak v mozgu existuje systém pre vnímanie fialového leoparda (alebo ružového pantera), je to skôr dôkazom než popretím toho, že fialový leopard existuje? Zo schopnosti niečo si predstaviť by ešte nemala vyplývať skutočná existencia tej veci.
(Tak trochu mi to pripomína aj veci okolo Anselmovho ontologického dôkazu Boha.)

Takže Boh vytvoril mozog tak, aby sme ho mohli vnímať? No a nevytvorili mozog napr. voda a piesok (aby som sa dotkol analógie o hodinárovi), aby sme ich mohli vnímať?!
Tá neuroteológia mi pripomína "paleontoteológiu"...
Je to fakt taký argument, ako že Boh stvoril Zem pred 6000 rokmi a do zeme zahrabal fosílie prehistorických zvierat. Alebo že ich tam skôr zahrabal Diabol, aby nás odviedol od pravej viery.

Že bez náboženských systémov by žiaden človek nemohol uvažovať o existencii Boha ani zažiť pocit jeho prítomnosti? (Kua, prečo mám ten pocit, že tento žvást je iba cirkevnou apologézou?!) To máme ruky na to, aby sme sa najedli, teda presnejšie, že bez rúk by sme sa nenajedli, lebo drvivá väčšina ľudí používa pri jedeni ruky?!

V princípy fyzikálno-chemicko-biologickej stimulácií mozgu môžu byť stále a nemenné, ale to neznamená, že ich nemôžu rozdiely v ich výsledkoch. Inak bude niekto asi vnímať horenie táboráku a inak horenie vlastných vlasov (na hlave), hoci v oboch prípadoch by išlo o v podstate (teda na istej úrovni abstrakcie) rovnaký princíp horenia.

Takisto je rozdiel medzi láskou a biochemickou reakciou na úrovni hormónov. Asi taký, aký je rozdiel medzi pekným obrazom a nanášaním (alebo nanesením) farby na plátno.

Takže veriaci sú vyrovnanejší... No dobre, isto by sme podobne ľahko vedeli preukázať aj to, že aj hlupáci sú zrejme vyrovnanejší.
Ale že by sa vyššia kvalita života veriacich mala prejavovať v nižšej miere užívania návykových látok? Hahaha, veď oni sa tými návykovými látkami práveže pravidelne a hojne dopujú, ibaže si ich cielene vyrábajú vo vlastnom tele!

Neviem, fakt neviem, čo preukázali ich neurovedecké výskumy. Ale aj mať náboženský rozmer môže byť rovnako dobre spôsobené poruchou.
A potom aj by takí (výrazne ateistickí) Česi mali byť nesmierne duševne postihnutým národom.
A už keď hovoríme o tej normálnosti, tak aj každý s IQ > 126 je nenormálny (viďte definíciu normálnosti vyššie, v 1 z mojich príspevkov).

S ohľadom na prípadný demografický prieskum, som zvedavý, ako by autorkine výplody obstáli..


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group