ISSN 1335-8715

17-12-2009   Marián Šarkőzy   Slovenská otázka   verzia pre tlač

20 rokov hmly

Mediálne bolo slovenské 20. výročie 17. novembra hlavne rekapituláciou chýb jeho slovenských vodcov. Samotní aktéri Novembra sa tomu vôbec nevzpierali a sami popridávali vlastné teórie o tom, v čom, ako, a prečo zlyhali.

Reakcia na príspevok

RE: Poznámka
autor: msarkozy
pridané: 17-12-2009 14:40


Nemyslím, že by sa každá revolúcia maskovala ako reštaurácia. Je pravdou, že revolúcie sa nejakým spôsobom odkazujú k minulosti, ale nie zrovna k tak nedávnej. Antika bola od 1789 veľmi vzdialeným a exotickým časom, navyše nie súčasťou ani francuzskej ani americkej minulosti v tom zmysle ako bola Prva republika súčasťou historie ČSFR ku ktorej sa táto hlásila nielen esteticky a filozoficky, ale aj v právnom zmysle, presne tak ako sa Bourboni pri reštaurácii monarchie po revolúcii a Napoleonovi hlásili k stavu predtým. Preto považujem reštauráciu za pojem najbližší k tomu, čo sa v 89tom od "revolúcie" očakávalo a čo nájdeme aj v prejavoch a názoroch absolútnej väčšiny jej predstaviteľov. Spomenme určujúcu Václava Havla - to nebol žiadny revolucionár.

"Ak by si hovoril v prípade Novembra o "reštaurácií" tak to mi, ale implikuje, že neuvažuješ o dejinách ako kontinuu."

- Nejde o to ako ja uvažujem o histórii. Ide o to ako vtedy uvažovali ľudia o tom čo sa má stať po Novembri 89. To podľa mňa vystihuje pojem reštaurácia najlepšie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group