ISSN 1335-8715

17-12-2009   Marián Šarkőzy   Slovenská otázka   verzia pre tlač

20 rokov hmly

Mediálne bolo slovenské 20. výročie 17. novembra hlavne rekapituláciou chýb jeho slovenských vodcov. Samotní aktéri Novembra sa tomu vôbec nevzpierali a sami popridávali vlastné teórie o tom, v čom, ako, a prečo zlyhali.

Reakcia na príspevok

Poznámka
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 17-12-2009 14:25


správne podotýkaš, že revolúcia, predstavuje radikálnu zmenu, ale súčasne sa vždy legitimizuje odkazom na minulosť, čo uvádzaš ako znak reštaurácie. Každá revolúcia sa tak "maskuje" ako reštaurácia (boľševici - pôvodne spravodlivá beztriedna spoločnosť, Francúzi - práva človeka a občana so vzorom v antike, americká aj britská glorious revolution dtto). Pôvodný latinský význam slova revolvere znamená dotočiť sa na pôvodné miesto - svoj význam si zachovalo napr. v astronómií, ale aj v slove revolver.

Ak by si hovoril v prípade Novembra o "reštaurácií" tak to mi, ale implikuje, že neuvažuješ o dejinách ako kontinuu. Proste mi to pripadá, ako by si povedal, mali sme tu 1. republiku, fašizmus, komunizmus, potom prišiel November, a vrátili sme sa z "nenormálnej" pasáže našich dejín do normálnej. Znie mi to absurdne...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group