ISSN 1335-8715

14-12-2009   Mária Leitnerová   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Je Boh v mozgu alebo mozog v Bohu?

Výsledky súčasných výskumov dokazujú, že náboženstvo má svoj základ v mozgu. Neurovedci dokážu presne popísať priebeh mystického zážitku, molekulárni biológovia objavujú gény, ktoré podmieňujú spiritualitu a užívatelia halucinogénnych drog skúšajú chemickú stimuláciu náboženských systémov na vlastnej koži.

Reakcia na príspevok

non sequitur
autor: Matúš
pridané: 15-12-2009 15:56


Takéto články sú psychológom len na hanbu.
Tie tvrdenia, hlavne tie v závere článku z evidencie rozhodne nevyplývajú.
Súvis medzi religiozitou a spokojnosťou, závislosťou, depresivitou alebo ďalšími (diskutabilnými) kritériami životnej kvality sú len korelácie. Napr. depresívny človek určite neuverí v milujúceho boha, keďže jeho vlastný život je čisté peklo. Nie je to tak, že ateisti sa stanú depresívnymi ale naopak, že depresívni sú moc "bití životom" na to aby uverili v milostivého boha. Tá kauzalita je opačná.
Vedecky korektná formulácia v prípade neuronálnych korelátov spirituality je samozrejme, že tieto sú - ako celý mozog - produktom evolúcie. Bodka. S bohom, či už tým kresťanským alebo nejakým iným to nič nemá. Naboženstvo je kultúrny fenomén a spiritualita je (možno-further research needed) psychologický fenomén. Spiritualita poskytuje niečo ako rozmer, ktorý náboženstvo odzrkadľuje. Evolúciou naprogramovaná spiritualita poskytuje hranice v rámci, ktorých sa kultúrne myšlienky môžu rozvíjať. Súdiac podľa diverzity náboženstiev po celej našej planéte naprieč históriou sú tieto medze doslova neobmedzené.
V závrečnom odseky splývajú dva významy slova normálne, ktoré treba rozhodne držať od seba. Normálne ako ho používajú psychológovia, znamená, že sa spomínaná črta často vyskytuje v určitej populácii. Napríklad je normálne, že ľudia majú dve ruky. Takisto je normálne,že ľudia zomierajú na rakovinu. Normálne, v zmysle želateľného je o niečom inom. Fakt, že ľudia zomierajú na rakovinu nie je niečim želateľným a v tomto zmysle to nie je normálne - nie je to v poriadku. Viera v Boha podobne ako rakovina je niečo normálne, v zmysle častého výskytu. Otázka či je náboženstvo normálne, v zmysle želateľného je otvorená téma, na ktorú veda v konečnom dôsledku nemôže dať odpoveď (ako na väčšinu normatívnych otázok).


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group