ISSN 1335-8715

14-12-2009   Mária Leitnerová   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Je Boh v mozgu alebo mozog v Bohu?

Výsledky súčasných výskumov dokazujú, že náboženstvo má svoj základ v mozgu. Neurovedci dokážu presne popísať priebeh mystického zážitku, molekulárni biológovia objavujú gény, ktoré podmieňujú spiritualitu a užívatelia halucinogénnych drog skúšajú chemickú stimuláciu náboženských systémov na vlastnej koži.

Reakcia na príspevok

RE: posledna veta
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 14-12-2009 13:39


Ako sa to vezme (relativista sa ozval). Neochvejni ateisti aj neochvejni nabozenski fanatici su absolutisti. Podla autorky tu existue urcity ideal umierneneho cloveka s nabozenskym rozmerom, ktory bohuzial hlbsie nerozobera.

Skor nez presadenie veducej pozicie tohto idealu na poli dusevneho zdravia vsak clanok v skutocnosti presadzuje nieco ine : zjednodusujuco absolutisticke metafyzicke vnimanie vztahu vsehomir-ludsky mozog a bezpoctu odtienov a prichuti spirituality jedinca, ktore sa medzi polmi Radikalny Ateizmus - Radikalny Teismus nachadzaju.

Ja sa nepovazujem ani za ateistu, ani za nabozenskeho fanatika, podla toho ako sa vyspim oscilujem niekde na osi Agnosticizmus-Panteizmus, ale takto absolutisticky by som si ludsku spiritualitu nedovolil vnimat.

Holt, byt presvedcenym ateistom ci teistom je ludskej mysli bezpecnejsie a pohodlnejsie, nez byt dlhodobo pochybujucim a realitu neustale spytujucim agnostikom. To kazdopadne, istota je istota.

Neuroteologia je vo vedeckej komunite poriadne kontroverzna, kritizuje sa na nej metodologia, individualne vnimanie korelacie medzi vedou a spiritualitou, sposoby akymi sa snazi sklbit materialisticky pristup vedy s individualnou percepciou duchovna, nehovoriac o konflikte s tuctami inych filozofickych smerov. Takze kredibilita renomovanych neuroteologov (snad vsetkych troch?) je taka aka je a ich konsenzus treba aj vnimat s poriadnou rezervou.

Ale beletristi ktori sem-tam vyuzivali neuroteologicke idey su celkom fajn - vid napr. Arthur Clarke, Aldous Huxley, Philip K. Dick. Ten mimochodom boha za ziva a velmi realne stretol este pred amfetaminovymi expediciami a vravel, ze to nebol velmi pekny pohlad.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group