ISSN 1335-8715

26-11-2009   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Parížsky Panteón - symbol krízy i dospievania Európy

Máloktorá stavba podľa mňa tak plasticky vystihuje historické korene krízy západnej civilizácie ako je Panteón v Paríži. Podarilo sa mi dnes túto nádhernú budovu navštíviť a zacítil som v nej priam hmatateľný konflikt medzi osvietenstvom a kresťanským (katolíckym) náboženstvom.

Reakcia na príspevok

RE: velmi dobre
autor: tralos
pridané: 09-12-2009 11:23


Preco len jedna? Levbo kazda pravda ma v sebe zahrnutu vlastnost exkluzivity, jedinecnosti a opravdickosti, t.j. vylucuje ostatne pravdy, ktore oznacuje za falosne, zle, nepravdive a podobne.

A preco len jedna, direktivne? Lebo co je a co nie je pravda nie je otazkou vyberu. Ziadna pravda o sebe nehovori ze je pravdiva preto, ze si ju niekto vybral. Napriklad ani evolucionizmus ani ID o sebe netvrdi,ze su pravdive preto, ze si ich niekto vybral a netvrdi o svojom superovi ze ide o nepravdu preto, ze si ho nieto nevybral.

Ked vedci chcu vytlacit zo skol moznot vyberu alternativy voci evolucionizmu robia to v mene pravdy a nie v mene vyberu... pravda totiz ma tu vlastnost, ze vytlaca nepravdive, ze to co je od pravdy ine, pravda dusi. Pravda neznesie alternativu a preto tie spory.

p.s. za nezivotaschopnu mozno povazovat aj poziadavku o statom neregulovanom skolstve. V sutazi totiz moze byt hocijaky vitaz, nie len ten, ktoreho povazujete za dobreho. Nepovinna skola, rozne osnovy a pod, to tu vsetko v minulosti bolo a dnes nie je. Ak potom je dokazom toho, ze jedno od druheho je lepsie to, ze jedno sa presadi a druhe ustupi, potom s touto "sutazivou" logikou je celkom dobre mozne obhajit regulaciu skolstva. Ale to vonkoncom nepovazujem ani za nejak zaujimave a ani za adekvatne robenie zaverov.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group