ISSN 1335-8715

26-11-2009   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Parížsky Panteón - symbol krízy i dospievania Európy

Máloktorá stavba podľa mňa tak plasticky vystihuje historické korene krízy západnej civilizácie ako je Panteón v Paríži. Podarilo sa mi dnes túto nádhernú budovu navštíviť a zacítil som v nej priam hmatateľný konflikt medzi osvietenstvom a kresťanským (katolíckym) náboženstvom.

Reakcia na príspevok

RE: velmi dobre
autor: tralos
pridané: 08-12-2009 9:21


Ano. Lenze spor, ktory uvadzam ako priklad, je nieco viac ako ukazka fungovania povinnych skolskych osnov.

Ide o suboj dvoch pravd, pricom kazda pravda hlada oporu v niecom inom. Vdaka tomu, ze rozsirovat sa moze len jedna z nich, je tento spor v skutocnosti sporom o to, ktora pravda zvitazi t.j. je sporom o urcenie pravdy, ktora sa rozsiri v spolocnosti a ktora bude preto neskor spolocnostou sama reprodukovana.

Konkurencne prostredie, ktore spominate nijako nemieri na to hlavne, teda na spory o systeme, ktory prijal istu pravdu a ktory ju neskor reprodukuje... teda o spore, o ktorom bol aj clanok.

Konkurencne prostredie teda umozni vyucbu roznych veci, ale narok kazdej jednej z nich na pravdivost a na exkluzivitu je vidno len vtedy, ked sa ma urcit prave jedna pravda a jej vyhradne pravo na dalsiu reprodukciu.

Na priklade USA je velmi dobre vidno, ze suboj systemov, ktore produkuju pravdu a ktore ju nasledne reprodukuju, nie je nijako uzavrety.

roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group