ISSN 1335-8715

17-11-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Demokracia nie je samospasiteľná (Úvaha k 17. novembru)

Aj keď niektorí ľudia sú sklamaní ponovembrovým vývojom, Slovensko sa za tých 20 rokov zmenilo na nepoznanie. Všetky možnosti, aby sme stvárňovali našu osobnú i národnú budúcnosť máme (plus-mínus) otvorené. Je len na nás, do akej hĺbky sa rozhodneme tieto príležitosti využívať.

Reakcia na príspevok

Demokracia nie je ciel,
autor: frankenstein monster
pridané: 28-11-2009 12:04


iba prostriedok, ktory je pre prosperitu nutny, avsak nie postacujuci. Potial je vsetko v poriadku. Co v poriadku nie je, je poznamka na zaver, ktora by sa mozno dala charakterizovat ako skutocny "payload" tohoto clanku, pricom zbytok clanku je mozno iba hromada slahacky, s ktorou ho mame spapat .....
Preco sa globalizujuca tendencia povazuje za hrozbu demokracii, a nie naopak jej posilnenie ?

Dve demokracie, ktore hraju kazda za seba su vlastne menej demokraticke ako jedna velka, lebo volici jednej ovplyvnuju svojimi rozhodnutiami volicov druhej, ktori o tomto vplyve nemaju moznost demokraticky rozhodnut, iba spravit odvetne opatrenia. To je ale anarchia, nie demokracia.
Preto aj sucasny svet vyzera ako anarchia statov, aj ktore aj ked su vnutorne demokraticke, ziju v vo vzajomnej anarchii.

Kym jedna spojena demokracia takyto problem nema. Je teda zlepsenim demokracie, ak sa dve, alebo N krajin spoji do jednej.

A o tom je europska unia. Aj lisabonska zmluva, ktora demokraciu v EU posilnuje ( napr dava vacsie pravomoci priamo volenemu europskemu parlamentu ). Ano, da sa povedat, ze je malo radikalna. Ze by mozno mala celu moc spolocnych organov predat priamo volenym predstavitelom, namiesto funkcionarov dosadenych jednotlivymi krajinami ( ktore maju volene vlady, a teda aj ti funkcionari su voleni, aj ked nepriamo ). Ale rozhodne sa neda povedat, ze by bola hrozbou pre demokraciu.

Preto povazujem za krajne neferove, ked sa do clanku kritizujuceho lahostajnost ludi k demokracii podhadzuje spajanie statov, EU, a lisabonska zmluva ako terc, nepriatel, voci ktoremu by ti obcania mali zacat byt aktivni.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group