ISSN 1335-8715

26-11-2009   Peter Jedlička   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Parížsky Panteón - symbol krízy i dospievania Európy

Máloktorá stavba podľa mňa tak plasticky vystihuje historické korene krízy západnej civilizácie ako je Panteón v Paríži. Podarilo sa mi dnes túto nádhernú budovu navštíviť a zacítil som v nej priam hmatateľný konflikt medzi osvietenstvom a kresťanským (katolíckym) náboženstvom.

Reakcia na príspevok

velmi dobre
autor: tralos
pridané: 26-11-2009 8:53


Velmi pekne napisany text s dobrym obsahom.

Neostava nez suhlasit. Dualizmus vedy a nabozenstva, ktory je nabity bojovnostou, t.j. podme vykinozit alebo bezvercov alebo naopak veriacich, politizacia vedy a nabozenstva a nakoniec vyuzie vedy alebo nabozenstva ako prostriedku urcitej ideologie, vsetky tieto nebezpecne spolocenske hnutia su snad vo svojej navyhrotenejsej podobe uz za nami.

Len s USA by som to az tak ruzovo nevidel, ako sa napriklad divate na spory ohladne vyucby inteligentneho dizajnu na skolach? Nie su spory v tejto otazke dokazom, ze zmier vedy a nabozenstva je v USA len iluziou a ze su to prave USA, kde militantne vedecke a protivedecke hnutia maju pomerne velku mobilizacnu silu?

roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group