ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: dodatok
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 05-10-2009 11:42


No mozno trochu ironizujem, ale dufam chapete co sa snazim naznacit (kedze ste sa tralosovi snazili naznacit nieco podobne na priklade toho sitka). Tralos urcite (sice dolezite ale nie osamotene) aspekty liberalizmu ovlada dobre, ale vyzera to, ze ine akoby ho nezaujimali, resp. boli az druhorade a odvodene. To vedie k tomu, ze sa tu pouziva stitok "liberalna teoria" dost arbitrarne uzkoprofilovym sposobom. Skutocne som presvedceny, ze na plne pochopenie sirokeho historickeho vyznamu liberalizmu, kontinuity a vzajomneho komplikovaneho ovplyvnovania teorii jednotlivych liberalnych myslitelov, sa treba najprv snazit pochopit spor konceptov negativnej a pozitivnej slobody. To su dve strany jednej mince, iba ak sa doplna jedna s druhou, potom mozeme o celej minci hovorit ako o historicky kompletnom liberalizme bez privlastkov. Aspon by sme to mali snazit nejako reflektovat, inak riskujeme pokriveny pohlad na minulost, samoucelny proformalny revizionizmus a tym redukciu vlastneho mozgu, z mozgu intelektualneho na mozog obmedzene ideologicky.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group