ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: Minimalne funkcie statu
autor: tomas.teicher
e-mail: tomas@slovenskooo.sk
pridané: 04-10-2009 17:41


mne to nič nepripomína. Čo to má akože pripomínať? Záleží od toho, čo treba vysvetliť. Ak v práci programujete databázové systémy tak to si musíte niečo prečítať v knihách. Ak treba vysvetliť ekonomiu na liberálnom princípe tak to sa bez knihy pochopiť dá. V nemecku pravica vyhrala volby a kolki z voličov tam čítalo liberálných myslitelov? Jasné CDU je pravicovo-stredová strana, etatistická ale elementárne princípy ekonómie - nízke dane, ekonomická sloboda a podnikatelské prostredie sa pochopiť dajú a Nemci ich aj pochopili.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group