ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: dodatok
autor: tralos
pridané: 02-10-2009 14:59


Myslim, ze liberalizmus dokaze odmietnut vyvrazdovanie aj za predpokladu, ze pouzije len argumenty ekonomickej slobody. Sam si vlastnikom svojho tela a preto je porusenim tvojej ekonomickej slobody, ak ti niekdy vezme to, co je tvoje t.j. telo. Tato argumentacia je dokonca celkom bezna, ak sa nemylim, niecim podobnym napriklad Oravec obhajoval pravo zeny na interupciu.

To, co tvrdim je, ze liberalizmus prednostne chape veci pomocou pojmov ekonomickej slobody, ekonomickej prosperity, trhu a konkurencneho prostredia. A ako som uz povedal, je to liberalizmus, kto prisiel s argumentaciou, ktora za zaklad politickych prav povazuje ekonomicku slobodu a zaroven s tym povazuje ekonomicku slobodu ako prvotnejsiu.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group