ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: dodatok
autor: tralos
pridané: 01-10-2009 7:51


A k liberalizmu- bol to tento smer, ktory zacal akcentovat dolezitost materialneho blahobytu a ktory materialnym blahobytom a ekonomickou slobodou obhajoval to ktore zriadenie.

Co je cestou do "Nevolnictva"? Nepochybne regulacia, obmedzovanie ekonomickej slobody a statne zasahy do ekonomiky. Je vidno, akym sposobm sa liberalna teoria pozera na problem neslobody a na problem komunizmu a nacizmu.

Ostatne, za moderneho zakladatela ekonomickej vedy je povazovany Adam Smith, teda priekopnik a moderny zakladatel liberalnej teorie. Cim je jeho koncept neviditelnej ruky? Predovsetkym ide o obhajobu slobodneho trhu, v ktorom ma stat len minimnalne kompetencie, pricom odovodnenie toho, ze stat ma tieto kompetencie v rukach, spociva prave v tom, ze su prospesne pre fungovanie trhu alebo tym, ze trh by o ne nemal zaujem. Stat je tam, kde alebo neskodi trhu a prospieva mu alebo kde nie je trh.

Stat ma byt drzitelom donucovacej moci. Preco? Aby mohli subjekty v bezpeci posobit na trhu. A cim je trh? Nepochybne tym, co akosi neregulovane a nenaplanovatelne dosahuje pre subjekty najvacsi mozny materialny blahobyt a rozlozenie bohatsva.

V com teda spociva novost koncepcie volnej ruky, ktorej tvorcom je zakladatel ako modernej politickej teorie tak moderneho liberalizmu? V presvedceni, ze ak stat zaruci pre subjekty moznost slobody na trhu, ak umozni subjektom podnikat v tom najsirsom zmysle slova a zaroven sa stat vyhne aktivizmu, t.j. aktivnemu zasahovaniu na trhu s vimikou vynucovania prava, ktore je vsak vynucovane pre dobro trhu, spolocnost dosiahne najspravodlivejsie a zaroven najefektivnejsie rozlozenie bohatsva a prosperity.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group