ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: clanok
autor: jakubjost
pridané: 30-09-2009 22:15


Len by som mozno dodal, ze ten citat od Misesa zrejme nebude dostacujuci. Zaklady liberalizmu, ako to ja vnimam so svojimi obmedzenymi znalostami, boli polozene najma politickymi teoriami, ktore na "ekonomicke ekvilibrium" prilis nehladeli (Locke, Rousseau, Hume, Kant, Humboldt, Paine, de Tocqueville, Green a neviem kolki este).

Preto by som povedal, ze nejde ani tak o pracu liberalizmu, ale skor kombinacie viery vo vedu s jej pomerne ustalenou metodologiou a presakom tejto viery do konkretnej spolocensko-vednej podoby, ekonomie.

Skusim ilustrovat na priklade Hayeka. Hayek samozrejme casto argumentoval trhom. To je z jeho prace zrejme. Akcentoval slobodnu vymenu, delbu prace, slobodne bankovnictvo, skratka vselico.

Otazka vsak znie, ci to robil preto, ze jeho socialna filozofia nemala hlbsi rozmer, alebo preto, ze na tieto argumenty jeho sucasnici viac dali, pretoze "nieco ine" sposobilo ich priklon k ekonomickej efektivite ako lakmusovemu papierku posudzovanie spravodlivosti, spravnosti/nespravodlivosti, nespravnosti politickeho usporiadania.

Myslim, ze si spravne popisal trend. Nie som si vsak isty, ci si chytil skutocneho vinnika.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group