ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: Minimalne funkcie statu
autor: vlado
pridané: 28-09-2009 15:49


Necakal som, ze mi bude niekto vyvracat VSETKY "funkcie" :-) .
Nemyslel som ich ako namietky voci anarchizmu - pokusil som sa definovat minimalne funkcie statu (a zdovodnit preco ich povazujem za nutne) a chcel som to porovnat s nazorom "liberalov" (ktore z nich povazuju za nutne oni). Teraz uz vidim ze "liberalizmus" je zjednodusujuce pomenovanie dost sirokeho prudu nazorov a teda jednotna odpoved neexistuje.
Ty napr. uz hovoris o anarchizme (teda ze stat nema mat ziadne funkcie), z mojho pohladu jeden z krajnych prudov v liberalizme.
Tu linku si urcite pozriem, minimalne "obrana" (ako chce skupina ludi bez centralneho velenia celit masivnemu koordinovanemu utoku) ma zaujima.
Aj ked sa asi v tomto nezhodneme, dik za serioznu odpoved.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group