ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: nova formulacia
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 28-09-2009 10:14


"Podla liberalnej teorie nie je dobre, aby stat zabezpecoval zdravotnu starostlivost alebo vzdelanie. Podla liberalnej teoprie by tieto funckie o dost efektivnejsie zabezpecil trh v konkurencnom prostredi."

Wau, opatrne ale s pouzivanim takeho sirokeho terminu ako "liberalna teoria", pretoze okamzite sa ziada pytat "koho liberalna teoria?" Socialni liberali tvrdia, ze kapitalizmus bez akejkolvek verejnej kontroly obmedzuje slobodu a prirodzene prava (povodne definovane klasickymi liberalmi ako Locke, neskor rozvinutymi socialnymi liberalmi v moderne koncepty socialnych prav).

Toto sa dotyka jadra klucoveho sporu liberalizmu v jeho historicky najsirsom zmysle, teda klasickych ekonomickych vs. socialnych liberalov a positive liberty vs. negative liberty. Socialni liberali kladu doraz na positive liberty, teda schopnost obcana (a mozno az zodpovednost voci sebe samemu ale aj voci spolocnosti) presadzovat svoje prava aktivnou participaciou na vlade a formovani spolocnosti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group