ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: nova formulacia
autor: tralos
pridané: 25-09-2009 11:46


Konzervativci mi hned prisli na um ako nieco, co ak aj nie popiera, tak prinajmensom neazapada do standardneho politickeho diskurzu dneska.

A delenie na lavicu a pravicu, ako je aj v clanku spominane teda ako delenie zalozene na pojmoch a teorii politickej ekonomie, sa mi tiez javi ako nedostatocne. Inak je zaujimave, ako v liberalnej teorii sa na fenomen totalitarizmu pozera cez optiku politickej ekonomie a vsetko ostatne je alebo ignorovane alebo druhotne. Totalitarizmus - to je regulacia a ne/trh. Uplne absentuje akysi filozoficky rozbor, staci vediet, ze bolo porusovane sukromne vlastnictvo a ze kazde porusovanie sukromneho vlastnictva aj v malej miere je malym totalitarizmom a velke porusovanie je velkym totalitarizmom. Regulacia trhov statom, to je cesta k totalitarizmu...

roman


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group