ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: nova formulacia
autor: Firstborn
pridané: 25-09-2009 10:49


za prve by som chcel povedat, ze to je velmi zaujimava pointa

za druhe, netreba zabudat ze stale existuju politicke smery, ktore politiku este (uplne) nesplostili na jednorozmerne ekonomicke chapanie - niektore (heterodoxne?) prudy modernej lavice a urcite aj konzervativizmus

a za tretie, velmi nestastnym dosledkom takehoto jednorozmerneho chapania, ktore politike udelil liberalizmus - alebo ak s takouto formulaciou niekto nesuhlasi, moderni 'ekonomicki' praviciari - je chapanie 'pravice' a 'lavice' v cisto ekonomickom ponimani, coz je vec, ktora pri uplatneni takychto kriterii na historiu ma uplne katastrofalne dosledky a velmi znacne zabranuje chapaniu minulosti.

A ked sa takito, pre nedostatok terminov poviem sulikovci, zacnu vyjadrovat o neekonomickych otazkach, niekedy sa cloveku az zjezia vlasy, na hlave aj inde.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group