ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: Minimalne funkcie statu
autor: LIBERTARIAN
pridané: 24-09-2009 15:47


vlado :

""Vychova v STATNYCH skolach robi z detí mentalnych otrokov statu." - opat tvrdenie bez dokazu."
- dokazom je to, ze 95 % ludi si nevie predstavit zivot v spolocnosti bez statneho aparatu. 95% ludi je ochotnych platit dane statnym uradnikom, ktori hlavne rozkradaju statny majetok a vymyslaju, ako ludom skomplikovat zivot.

--
"liberalna teoria stoji na predstave vzdelaneho, zodpovedneho jednotlivca? Kto bol na vojne vie, ze vacsina ludi je nezodpovedna a ak maju vzdelanie, tak ho nevyuzivaju."
Asi hej. Ale ludia su takyto prave preto, lebo necitia zodpovednost sami za seba, lebo citia, ze STAT ich zachrani a pomôže, ked bude treba. Ta nezodpovednost je DôSLEDKOM statnej moci.

A podobne, jednoducho, ti mozem vyvratit dalsie tvrdenia, obsiahnute v tvojich slovach.

Lenze mna nebavi vypisovat taketo zjavne fakty, ktore kazdy vidi, ak ich chce vidiet. A nemam zaujem presviedcat toho, kto to NECHCE vidiet.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group