ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: Minimalne funkcie statu
autor: vlado
pridané: 24-09-2009 8:12


- Uprimne povedane ocakaval som odpoved typu " precitaj si literaturu". Uznaj, vsak, ze je to odpoved nevhodna do diskusie. Preco neuvedies priamo myslienky, ktore si z tej literatury precital.
- Tiez tvrdenie "Tvoje formulacie (vety) su vnutorne rozporne, protirečiace, nelogicke" bez zdovodnenia je bud prejav namyslenosti, alebo vyzva na hadku.
- Je tam jedno tvrdenie o ktorom sa da diskutovat: "Ludi povazujes za neschopnych vzajomne komunikovat, ale ludi vo veducich statnuch funkciach povazujes za bohov, ktori nas zachranuju" - rozumiem spravne, ze liberalna teoria stoji na predstave vzdelaneho, zodpovedneho jednotlivca? Kto bol na vojne vie, ze vacsina ludi je nezodpovedna a ak maju vzdelanie, tak ho nevyuzivaju.
- "Vychova v STATNYCH skolach robi z detí mentalnych otrokov statu." - opat tvrdenie bez dokazu. Vychova bez statnych skol robi z ludi negramotne stado - uved priklad, kde to funguje bez statnych skol?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group