ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: paradoxov liberalizmu ? nie
autor: tralos
pridané: 23-09-2009 14:56


A ktore vety mas na mysli?

V prispevku, v ktorom riesis anarchiu, mi vkladas do ust veci, ktore som v clanku nespominal. "Anarchia nie je to a ono"- to je tvoja reakcia. Reakcia ale na co? Riesim snad cim je anarchia? Nie... len hovorim, ze v dielach liberalov ako Mises ci Hayek nenajdes obhajobu je ne-statu alebo anarchie, ale stat minimnalny, vlada zakona a podobne.

A co dalsi prispevok, v ktorom nachadzas rozpor medzi spolocnym dobrom a dobrom pre obcana a tuto vec mi podsuvas ako nedostatok? Riesim snad vzajomny vztah tychto veci? Nie, len tvrdim, ze to bol klucovy problem, ktory politicka filzoofia riesila. Snazim sa definovat predmet zaujmu politickej filozofie. Nic ine. Nikde nepisem, ako chapemn obec a uz nikde nepisem aky je vztah spolocneho dobra k jednotlivcovi ci demokracii a pod.

Nakoniec este jedna poznamka: co znamena demokraticky zvolena vacsina? Demokraticky sa predsa voli mensina a to velmi mala mensina. Konkretne na slovensku sa demokraticky voli mensina 150 poslancov. Aby bola vacsina demokraticky zvolena, muselo by byt viac volenych nez tych, ktori tychto volenych maju volit. Dalsia ukazka tvojej zbrklosti a rozharanosti.

A ked nechapes pointu clanku, tak si prosim nedomyslaj a nereaguj akoby v clanku bolo nieco, co tam rozhodne nie je.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group