ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

Minimalne funkcie statu
autor: vlado
pridané: 23-09-2009 12:35


Toto nieje provokacia. Rad by som vedel, ako by sa podla liberalnej teorie riesili tieto (podla mna) minimalne funkcie statu:
- obrana: obrana proti masivnemu utoku je natolko draha a narocna na kooperaciu, ze musi byt riadena centralne a casto bez ohladu na zaujmy jednotlivych bojovnikov. Ako dlho vzdorovali demokraticke staty utoku fasistickeho statu (kosa padla na kamen, az ked napadli komunisticky stat)?
- sudnictvo a policia: co ine by v liberalnej spolocnosti zabranovalo tomu, aby si silnejsi jedinec (pripadne skupina) nezotrocoval, v svojom egoistickom zaujme, slabsich jedincov? Pripadne aby ich uvadzal do omylu a pripravoval o majetok?
- neviem, ale budovanie dopravnej infrastruktury som tiez este nevidel plne v rezii sukromnikov. Minimalne vzdy potrebuju pomoc statu pri vyvlastnovani.
- vzdelavanie - minimalne zakladne. Staty kde nieje povinna skolska dochadzka to daleko nedotiahli. Ja viem, ze najlepsie univerzity su sukromne, ale aky maju tieto univerzity vplyv na celkovu vzdelanost?
- zdravotnictvo. Co by motivovalo napr. ciganov aby sa draho ockovali proti proti infekcnym chorobam a neroznasali to? Kto by monitoroval vyskyt infekcii a koordinoval reakcie? Kto bude kontrolovat, ci v restauraciach dodrzavaju hygienu - alebo pockame, az par hosti zahynie? Opat, ja viem, ze najlepsie sanatoria su sukromne - ale aky maju tieto najlepsie sanatoria vplyv na prezitie vacsiny ludi?
- nejaky fond na riesenie krizovych situacii. Napr. pri masovej neurode, ak vela ludi uvidi svoje deti zomierat od hladu, budu dostatocne zufaly na to, aby pouzili nasilie - to ma potencial taku spolocnost vyrazne oslabit, az znicit.
- ochrana zivotneho prostredia: aky vplyv maju ochranarske zdruzenia na rozhodovanie sukromnikov? Co (ak nie stat), brani dalsiemu zahustovaniu Petrzalky a vytinaniu parkov (alebo pockame, az to tak prehustia, ze sa tam uz nebude dat zit a potom to trh vyriesi)?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group