ISSN 1335-8715

22-09-2009   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Liberalizmus a zmena paradigmy v teoretickej reflexii politiky

Nebola politická filozofia nahradená politickou ekonómiou a nebola politická veda nahradená ekonómiou ako vedou? A čo za touto zmenou stojí? Práve tento druh otázok sa nám vnára do mysle pri štúdiu liberalizmu. Liberalizmus - smer politickej filozofie, ktorý je bodom obratu. Nie však pre novosť a originálnosť myšlienok, s ktorými liberalizmus prišiel. Novosť liberalizmu spočiva skôr v otázkach, ktoré postuluje smerom k politike a v ich účele. Venujme sa preto chvíľu liberalnej politike a zmene, ktorú liberalizmus nepochybne priniesol do vzťahu politickej filozofie a politiky.

Reakcia na príspevok

RE: paradoxov liberalizmu ? nie
autor: tralos
pridané: 23-09-2009 12:12


"liberalizmus" - je len vtedy, ak ma podobu anarchokapitalizmu. Ine formy liberalizmu su iba nedokonalými kvaziliberalizmami.

Skor ide o dva rozlicne smery, miestami sa prekryvajuce, no urcite nie totozne. Nie je to tak ako pises, ze jedinym opravdivym liberalizmus je anarchokapitalizmus. To by potom bol jeden pojem zbytocny, kedze by dva znamenali jedno.

Anarchokapitalizmus je novy myslienkovy smer, jedno z vyusteni liberalizmu, rozhodne nie vsak liberalizmus sam.

K ostatnemu niet co dodat, citas zbrklo a este zbrklejsie pises prispevky, vid 4 prispevky hned po sebe, ktore su zmatocne a ich obsah akoby ani nebol reakciou na clanok a na jeho pointu...

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group