ISSN 1335-8715

30-08-2009   Michal Drotován   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Mak proti Gatsbymu alebo o slovenskom fatalizme

Ak niekto na Slovensku napíše knihu, ktorá porovnáva slovenské a americké právo, je to sviatok. Americké právo, ktoré by mohlo byť vo veľa veciach inšpiratívne aj pre nás, je v podstate ignorované (dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina pedagógov učiacich na právnických fakultách nepozná viac ako spor Roe v. Wade – aj to iba podľa názvu). Jedným z mála, kto sa venuje aj americkému case law (a je aj členom Advokátskej komory štátu New York), je vysokoškolský učiteľ a advokát, docent Radoslav Procházka.

Reakcia na príspevok

Minule som sa trochu obaril
autor: Alexios I.
pridané: 03-09-2009 22:57


Je zaujímavé sledovať, ako sa hŕstka právnikov Lipšicovského typu zamiluje do amerického práva. Faktom je, že oba systémy majú svoje výhody a nevýhody. Je škoda, že Procházka s takým opovrhnutím cituje Knappa, pretože u nás sa už študenti učia napr. z veľmi peknej knižky od J. Lazara a kol. Občianske právo je mimochodom tiež štátnicový predmet... A dá sa v týchto prácach dočítať, že konečnú podobu práva vôbec nemusí určovať pozitívno-právna norma, ale aj judikatúra. Typickým príkladom sú svadobné dary, ktoré sú v rozvodovom konaní predmetom delenia a zákon neurčuje, komu by mali pripadnúť. Na základe judikatúry to však už jasné je (záleží od povahy daru...).
Hoci som Procházku nečítal a nemám to ani v úmysle, dúfam, že jeho kniha azda nie je taká čierno-biela, ako ju podal recenzent.
To, čo v tej knihe však pravdepodobne nie je, je podľa mňa najzásadnejšia nevýhoda amerického práva: je drahé. Zapliesť sa do súdnych sporov je v USA komplikované nie kvôli súdnym prieťahom ako u nás, ale preto, že miestni právnici, "pečlivě vybraní zmrdi", vás oholia. Je inak kuriózne, že konzervatívcom, ktorí uprednostňujú mimosúdne riešenie sporov (napr. cez cirkev), vôbec nevadí, kvôli akým sprostostiam vedú Amíci súdne spory a koľko za to vyhadzujú peňazí.

A mimochodom, minule som sa tiež obaril kávou. Nie je to nič príjemné, ale 3. stupeň, čo je priškvarenie a zuhoľnatenie kože, sa mi nepodarilo. Nebolo to náhodou s tou bosorkou z McDonaldu trošku inak?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group