ISSN 1335-8715

30-08-2009   Michal Drotován   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Mak proti Gatsbymu alebo o slovenskom fatalizme

Ak niekto na Slovensku napíše knihu, ktorá porovnáva slovenské a americké právo, je to sviatok. Americké právo, ktoré by mohlo byť vo veľa veciach inšpiratívne aj pre nás, je v podstate ignorované (dovolím si tvrdiť, že drvivá väčšina pedagógov učiacich na právnických fakultách nepozná viac ako spor Roe v. Wade – aj to iba podľa názvu). Jedným z mála, kto sa venuje aj americkému case law (a je aj členom Advokátskej komory štátu New York), je vysokoškolský učiteľ a advokát, docent Radoslav Procházka.

Reakcia na príspevok

Hlavny dovod
autor: PC1
pridané: 30-08-2009 23:01


Jedným z dôvodov, prečo je náhrada škody výrazne vyššia ako u nás je to, že u nás sa väčšinou jedná iba o kompenzačnú náhradu, v USA aj o sankčnú - tvrdi autor. Hlavnym dovodom je existencia poroty. Poroty vo vseobecnosti sympatizuju s poskodenymi a preto su na ich strane pri urcovani vysky kompenzacnej nahrady a takisto sankcnej.
Co sa tyka utlacania obyvatelstva, aj v USA je plno prikladov od Indianov, Cernochov az po dnesnych emigrantov. Rozdiel je v rozbujnelej pravnickej profesii. Preto niet divu, ze oblubenym vtipom je:
Ako nazyvate desattisic pravnikov na dne oceanu? Dobry zaciatok.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group