ISSN 1335-8715

12-08-2009   Ján Gonda   Ideológia   verzia pre tlač

Libertarianizmus: vlastníctvo ako oprávnenie

Odpoveďou na otázniky vo vzťahu súkromného vlastníctva a štátu, ktoré vyvoláva liberálna teória, je tzv. libertariánsky legalizmus. Nasledujúci text sa pokúsi obhájiť inštitút vlastníctva z titulu oprávnenia a zároveň doplní túto diskusiu o egalitárne-libertariánsku argumentáciu.

Reakcia na príspevok

RE: o
autor: jakup
e-mail: jstracina@gmail.com
pridané: 21-08-2009 12:16


Ok,

nevravim ze bol libertarian, a nemam ho nacitaneho. Slo mi o moment aplikovania nejakeho systemu spravodlivosti ronako na vladu a na ludi mimo nej. Je to zasadny moment ktory vedie k odmietnutiu statu.

Ak chcel Augustin nahradit Alexandra Papezom tak ovsem nesuhlasim. "Desiatky" su lupez ako kazda ina :)

Aj tak s tym ze je to novota uplne nesuhlasim. Nieco co Lysander Spooner napr. nazyval "general principles of law and reason", alebo rozne formy obycajoveho prava, alebo "natural law", teda spravodlivost nezavisla od legislativy ktoru produkuje stat su naozaj stare. Slovo "Libertarianizmus" je tak trocha reakcia na ukradnutie Liberalizmu etatistami. Niekde som cital ze to slovo sa vyskytlo uz ako nahradenie slova anarchizmus ked ho francuzsky kral zakazal. Ale ano, ako pokus o ucelene hnutie ktore sa nejak vymedzilo z ostatnych je to vec 20.str


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group