ISSN 1335-8715

12-08-2009   Ján Gonda   Ideológia   verzia pre tlač

Libertarianizmus: vlastníctvo ako oprávnenie

Odpoveďou na otázniky vo vzťahu súkromného vlastníctva a štátu, ktoré vyvoláva liberálna teória, je tzv. libertariánsky legalizmus. Nasledujúci text sa pokúsi obhájiť inštitút vlastníctva z titulu oprávnenia a zároveň doplní túto diskusiu o egalitárne-libertariánsku argumentáciu.

Reakcia na príspevok

RE: niekoľko poznámok
autor: parla
pridané: 20-08-2009 16:06


"ani ja nie som libertarian, ale podla mna "libertarianske vlastnictvo" nema ziadne obmedzenia, inymi slovami ma neobmedzene opravnenia."

Ak budeme chápať vlastníctvo ako "moc alebo oprávnenia k veci bez akéhokoľvek obmedzenia", tak môže vzniknúť rozporuplná situácia:
Vlastním ľudské bunky alebo tkanivá - s týmito sa bežne obchoduje, v SR sa obchoduje dokonca aj s ľudskou krvou. Prostredníctvom mikromanipulácií z buniek vyklonujem ľudské embryo podľa mojej predstavy. Prenajmem si surogačnú matku a tá mi donosí dieťa. Mám k tomuto človeku vlastnícky vzťah? Sú dve možnosti: 1.Ak vlastním vytvoreného človeka, tak sa porušuje libertariánsky princíp "človek ako subjekt a nie ako objekt vlastníckeho práva". Tento princíp zaznel aj v článku J. Gondu. 2. Ak však nie som vlastníkom vytvoreného človeka, muselo prijsť k obmedzeniu môjho vlastníckeho práva. Samozrejme, predpokladajme, že som sa veci nikdy dobrovoľne nevzdal. Išlo teda o násilie páchané na mne?

"Teoreticky by si mohol na svojom pozemku nechat vybuchnut aj atomovu bombu (len teoreticky, prakticky by sa asi taky blbec nenasiel)."

Vlastnícky vzťah je vzťahom, pri ktorom limitujem ostatné subjekty v ich vzťahu k uvedenej veci. Ale súčasne nesmiem výkonom svojich oprávnení zasiahnuť do práv iných. A tu je problém. Výbuch jadrovej bomby na mojom pozemku by zasiahol do práv ostatných, napr. do ich práva na ochranu života alebo zdravia a asi aj do ich vlastníckeho práva (zníženie hodnoty veci). Vlastníctvo môže byť sotva neobmedzené - vždy ho obmedzujú práva iných subjektov. Teoreticky, výkon vlastníctva by mohol byť neobmedzený len vtedy, keby som bol bol jediným subjektom práv. Ale potreboval by som vo svete, kde som jediným možným subjektom vo vzťahu k veci, svoju moc inštitucionalizovať prostredníctvom vlastníctva?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group