ISSN 1335-8715

10-09-2005   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Bol Bismarck konzervatívcom?

Bol Otto von Bismarck konzervatívcom? Zaujímavá otázka vzhľadom k tomu, že tu často kritizujeme tzv. „sociálnych“ alebo „ľavicových liberálov“. Existuje aj niečo ako „ľavicoví konzervatívci“? Aký je vzťah konzervatívcov k štátu? Je pravda, že mnohé z postojov najmä západoeurópskych „konzervatívcov“ sa za legitímne konzervatívne považovať nedajú. A nie je to len o ekonomike.

Reakcia na príspevok

RE: BISMARCK
autor: Lukas Krivosik
pridané: 15-09-2005 12:42


Dewey v poslednej dobe tvoja argumentacia straca akukolvek konzistentnost a podoba sa viac pravnickemu kluckovaniu.

Najskor tvrdis, ze dnes uz nemozno demontovat socialny stat, lebo uz neexistuju prirodzene komunity, ktore by ho nahradili. Ale ze tie komunity neexistuju je najma zaslihou vas socialistov a socialneho statu.

Teraz hovoris, ze britska kolonialna nadvlada nebola pre tie narody pozehnanim a ako priklad davas Zimbabwe. Ale Zimbabwe bolo pod Britmi obilnicou Afriky a az ked to tam zobral do ruk marxista a africky Fico, Robert Mugabe, zacalo to s nimi ist dole vodou.

V skutocnosti aj dnes vacsina byvalych britskych kolonii profituje z anglickeho jazyka a prvkov anglickeho pravneho systemu. Staci si spomenut napr. na Irsko, Maltu, Indiu, Singapur, Malajziu, Honkong... A to nehovorim o bielych dominiach Australii, Kanade (v poslednom case to tam dost destruuju liberali tvojho razenia, ale o tom dost pise Breiner), Novy Zeland (ani nehovorim), a samozrejme Spojene staty americke.

Ako by dnes tieto krajiny vyzerali, keby ich belosi nechali lezat ladom, nevyuzivali ich bohatstva a namiesto toho ich ponechali indianom alebo aboriginom?

A sorry, ale kralovna Viktoria vladla od roku 1837 do roku 1901. Obilne zakony boli zrusene v roku 1846 alebo 47. Kazdopadne ide o velmi dlhu eru, bohatu na zmeny a udalosti. Mna fascinuje najma ten kapitalizmus, viktorianska moralka a odvazne prenikanie do celeho sveta. Bolo to zive a dynamicke obdobie. V urcitom zmysle dnes zazivame jeho reprizu.

A k vyvoju liberalizmu. To co napisal Smith sa len dost tazko da vykladat ako sucast s progresivnou danou:

"Uz u Smitha sa to medzi jeho zasadami zdanovania da identifikovat.(kazdy prispieva umerne profitu na spravu statu, ktory pod jeho kridalmi pobera)"

Kopec ludi by sa najradsej odhlasilo zo vsetkych sluzieb, ktore poskytuje stat, vymenou za nizsie dane. A su to prave ti bohatsi. Takze skor by mali platit menej ako viacej a skutocne aj menej platia vo vsetkych vyspelych krajinach...

Ostatne pripominam ti, ze aj pri rovnaj dani platia bohati viac ako chudobni.

No a pokial ide o britsku politicku scenu, davam prednost konzervativcom, aj ked ani ti uz nie su tym, cim byvali za baronky Thatcherovej. Labouristi su dnes stranou stredu, aj ked kedysi naozaj chceli zvrhnut monarchiu, jednostranne nuklearne odzbrojenie Zapadu a znarodnovanie.

No a liber democrats, to su uz cisti komunisti.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group