ISSN 1335-8715

10-05-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.

Reakcia na príspevok

RE: hm JG
autor: tralos
pridané: 25-05-2009 12:34


A kto urci prah dospelosti, nie je vytycenie hranice vzdy uz znakom moci a dosledkom jej pritomnosti?

Preco je ta hranica az od 18 rokov, ved nikto sa 17 rocneho nepytal a predsa bude 17 rocny v moci rodica, ktory mu moze dat pohlavok, teda bude pod hrozbou nasilia konat tak, ako by sam z vlastnej vole nekonal. Nie je urcenie 18/21 rokov takym istym urcenim ako povinnost platit dan?

Ini urcili inemu, ze ak nedosiahne isty vek, ze ak nesplna podmienky dopredu urcene, s ktorymi vsak nevyjadril suhlas, nebude moct vykonavat v plnom rozsahu svoju slobodu.

A milenci mozno nemaju suvis s vypalovanim, ale s mocou urcite ano. Dokonca by som povedal, ze niekedy je jeden partner v moci druheho natolko silne ukotveny, ze ani ta najprisnejsia a najrepresivnejsia statna moc s hrozbou celeho donucovacieho aparatu nedosiahne to, co zelanie partnera. A chcel som tiez ukazat na pozitivne stranky moci, kedze si sa na ne pytal.

A ucitelia mali moc davnejsie ako bola zavedena povinna skolska dochadzka. Vo vychodnych civilizaciach moze byt ziak dospelym muzom a predsa je v moci majstra- majster ho uci a formuje. O skoncovani vsak nemoze byt celkom rec, pretoze jedicna neformuje, ako naivne predpokladaju libertariani, len jeho vlastna vola a jeho vlastne volby, ale rovnako aj spolocnost a vztahy, ktorych je jedinec ucastny pricom je v nich ustasny bez vyjadrenia vlastneho suhlasu. Skoncovat s mocou majstra by potom znamenalo skoncovanie s konkretnou kulturou.

Inak povedane, ak sa napriklad gramotnost poklada za dolezitu a dietatu je vstepovane, ze vzdelanie je dolezite, potom ako dospely bude pravdepodobne dalej studovat. Toto "chcenie studovat" vsak nebude celkom jeho volbou, ale bude mu to vstepovane vychovou, ktorej je vystavny bez vlastneho suhlasu.

Ved preto sa aj hovori: on ma dobru vychovu alebo ona je dobre vychovana, a preto sa tiez v istych konzervativnych kruhoch tak velka pozornost venuje vychove v tradicnych rodinach a v duchu tradicnych hodnot- toto vsetko formuje cloveka a urcuje do velkej miery tie volby, ktore si jedinec v neskorsom zivote zvoli. Moc v roznych vztahoch teda na cloveka vplyva a formuje ho o dost skorej, nez zacne riesit naivne predstavy o vlastnej naprostej slobode v duchu libertarianizmu.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group