ISSN 1335-8715

10-05-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.

Reakcia na príspevok

RE: hm JG
autor: tralos
pridané: 21-05-2009 12:50


To skor libertariani redukuju otazku moci na otazku statu. Ako nerozoznavas to, ze boj proti mafii je aj bojom proti ekonomickej organizovanej kriminalite, nerozoznavas ani ine podstatne detaily spolocenskej reality.

Pojem obcan ma vynam len ak hovorime o state, lebo obcianstvo je naviazane na stat. Ak si obcan, musis byt obcanom nejakeho statu. Prava obcana su teda spojene s existenciou statu, bez statu niet obcianstva a teda ani prav obcana.

Ale to len na okraj.

Co som chcel povedat je, ze mocenske vztahy sa nedaju zredukovat na ich negativne vnimanu stranku t.j. incializacia nasilia, lebo jednak moc v sebe obsahuje aj tvorivu silu a jednak samotna inicializacia nasilia a vyuzivanie moci nie je nutne zla.

Distribucia moci v spolocnosti tak usmernuje aj vztahy medzi milencami, medzi generaciami a medzi instituciami ako skolstvo a medicina a clovekom.

Ked nic ine tak o com hovoria tie lahko pozorovatelne a neskryte spory o legalnosti/nelegalnosti umeleho prerusenia tehotenstva, o pravach homosexualnych a heterosexualnych parov alebo o adekvatnosti vyuzivania embrii na lekarske ucely?

Je potrat otazka moralky ci praktickej politiky? Je zakaz klonovania otazka politiky ci mediciny? V jedneh linii a v jednom vztahu sa ocita doktor na konkretnej vyskumnej klinike, poslanec inicializujuci upravu vykonu konkretneho lekarskeho vykonu, vlada, prijimajuca vyhlasku ci nariadenie v suvislosti s tymto vykonom a nakoniec medzistatna zavazna dohoda.

Tam kde ty vidis hranicu medzi osou obcan-spolocnost-stat a mikrovztahmi medzi milencami ci lekarom a pacientom, tam su skor len jemne linie, ktore nie su ani neprekrocitelne a ani stabilne.

romco


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group