ISSN 1335-8715

10-05-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.

Reakcia na príspevok

RE: hm
autor: jj
pridané: 18-05-2009 11:41


Delenie.

No, stat, ako aj mafia, je mocenska organizacia. Tolko k podobnostiam.

Kulturna evolucia, ale z mocenskej organizacie ako takej vytvorila niekolko foriem s roznym obsahom. Stat sa snazi zahrnat, ma koncepciu obcianstva, z ktorej neplynu len povinnosti, ale aj prava. Aj mafia ma svoje pravidla, ale co je ich cielom? Nie je to len financny mechanizmus? Nie je to len firma? Nie su pravidla mafie len nastrojom na zachovanie bohatstva rodin?

Vrcholni predstavitelia statu vo svete idei sluzia a maju za to plat. Cielom statu nie je zvacsovat ich bohatstvo, ale organizovat spolocnost prijatelnym sposobom. Podliehaju kontrole.

Podstata veci je, ze ma zmysel zachovat oba pojmy, pre rozdiely medzi nimi. Netvrdim, ze neexistuje stat, ktory pripomina, ci dokonca naplna mafiu...ale potom je to este stat? A netvrdim, ze neexistuje mafia, ktora pripomina stat. Je to ale este mafia? (Roman, co som pocul, mafia je napr. v BA v tomto rozumna, a ked nemas zisk, alebo sa nedari, tak nechcu:)

Jablko skratka nie je jahoda len preto, ze obe su sladke ovocia.

Ale co je vazna a podstatnejsie (!!!) - spolocenske, ludske, institucie, nie su "out there". Nefunguju ako kamene, ale dostavaju svoj obsah. Maju nestalu povahu, a ideova atmosfera v spolocnosti im vtlaca pecat. Ak teda nebudeme rozlisovat, a statu budeme hovorit mafia, tak z neho aj mafiu budeme mat, lebo rezignujeme na naplnanie institucie statu nejakym inym, najlepsie hodnotovym a hodnotnym, obsahom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group