ISSN 1335-8715

10-05-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Nová vlna – ako odraziť konzervatívnu politiku od dna?

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnila konferencia na tému „Ako odraziť konzervatívnu politiku od dna“, s podtitulom: „Pohľad novej vlny slovenských konzervatívcov na budúcnosť našej politiky“. Diskusné príspevky sa postupne zverejňujú na novom blogu, ktorý má ambíciu stať sa ohniskom debaty o budúcnosti slovenskej pravice tvárou v tvár socialistickej presile.

Reakcia na príspevok

Ostavam relatívne kľudný
autor: Alexios Komnenos
pridané: 15-05-2009 12:28


Po prečítaní námetov ako pozdvihnúť práporec konzervativizmu z bahna neschopnosti zostávam ako nesympatizant tohto politického smeru úplne pokojný. Nenašiel som tak skoro nič podnetné a niektoré nápady typu facebook a Johnson do každej obce sú až na smiech.
Nemám veľmi v úmysle radiť slovenským pravičiarom, ale: v roku 2002 bola slovenská ľavica v omnoho katastrofálnejšom stave, ako je pravica dnes. Dnes majú pravicové strany prevahu v parlamente (je tam 6 strán: SDKÚ-DS, SMK, KDH, SNS, HZDS a odpadlíci z KDS, aj keď si uvedomujem, že so mnou o povahe týchto strán nebude každý súhlasiť), finta je však v tom, že za súčasného rozloženia síl sa bez Smeru nedá vládnuť. Prečo sa situácia otočila? Skúste si vziať príklad zo Smeru. Fico veľmi rýchlo pochopil, v čom je nebezpečenstvo politickej roztrieštenosti a preto dnes neexistuje jediná alternatívna ľavicová strana, ktorá by bola konkuretnom Smeru.
To však samozrejme neznamená, že spájanie strán automaticky pomôže. Je matematicky dokázané, že sčítanie ľubovoľného počtu núl dá dokopy len ďalšiu nulu. Ale hádam spojenie toho najlepšieho z pravice (ak tam také niečo je) by vytvorilo v strednodobom horizonte podmienky pre vznik silnej pravicovej strany.
Tu je však problém. Konzervatívci budú do posledného dychu odmietať akékoľvek pokusy o spájanie (nie je náhoda, že máme dve nulapercentné strany s prívlastkom konzervatívna), preto práve ich postup je zárukou, že momentálne Smer nemá konkurenciu nielen na ľavej časti spektra, ale ani na pravej. Bohužiaľ však degenerácia pravice má zhubný vplyv aj v Smere, kde sú jasne vidieť tendencie k zahnívaniu, zväčšuje sa priestor pre klientelizmus a strana evidentne prestáva na sebe pracovať.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group