ISSN 1335-8715

14-04-2009   Martin Pener   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Bratislava, za slobodna Prešporok

Pred 90. rokmi bolo mesto stáročia označované ako Prešporok, Presburg, Pozsony premenované na Bratislavu. Bola to správna voľba? Ako to, že Prešporok musel byť premenovaný, a iné írečité slovenské mestá dodnes používajú názvy s nemeckým pôvodom?

Reakcia na príspevok

Iný problém
autor: Andrej Beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 14-04-2009 15:08


Osobne pochádzam z Martina a ešte pred niekoľkými rokmi som mal sentimentálne na Bratislavu ťažké srdce kvôli tomu, že sa stala hlavným mestom. Toto rozhodnutie však bolo dobré aj z iného dôvodu, totiž všetci naši národní buditelia, hlavne tí z martinského centra, hoci to boli osobne nepochybne dobrí a čestní ľudia, boli v podstate sedliaci - synovia väčšinou dedinských farárov (evanjelických samozrejme), alebo učiteľov, ktorí sa na Martin nepozerali ako na hlavné mesto, ale v podstate na najväčšiu slovenskú dedinu. V Bratislave predsa len predstavovala istý bohémskejší životný priestor, bolo tu istým spôsobom predsa len viac noblesy a povedzme to tak panských móresov - tak ako to už v hlavných mestách býva (myslím, že väčšina z nás vie porovnať)...

Stavebná činnosť za komunizmu - týmto netrpela len Bratislava, hoci samozrejme, Nový most bol barbarstvom najhrubšieho zrna, ale aspoň účelovým. V Martine zbúrali napr. dom Janka Jesenského, len preto, aby miesto neho postavili úplne nevkusný obchod, ktorý mohol stáť kdekoľvek inde.

Východniari a Vasil Biľak - niečo podobné sa udialo v každom meste, kde komunisti naplánovali stavbu nejakej fabriky. Napr. keď sa v Martine vybudovali ZŤS, ktoré zamestnávali niekoľko tisícok ľudí (tanky našim arabským kamarátom bolo treba), do Martina sa prisťahovalo množstvo ľudí z okolitých regiónov. Z rozprávania viem, že ak ste sa v 60-tych rokoch prisťahovali do Martina, patrili ste k Martinčanom, ale popri nich existovali aj tzv. "starí Martinčania", rodiny ktorých dedo poznal Vajanského, Škultétyho, Paulínyho-Tótha, a Váš otec možno chodil na vínko s Matičiarmi, možno s Cígerom Hronským, alebo Tajovským. Tento duch mesta je, ale u nás už nenávratne preč.

Mimochodom, predsa len si neodpoustím malé rýpnutie - podľa mojich neoverených informácií boli po vzniku Československa Slováci v Bratislave početne až 4. etnickou skupinou, po Nemcoch, Maďaroch a Židoch, a fakt, že sme si Bratislavu zvolili ako hlavné mesto, hoci v ňom boli Slováci v takej početnej menšine má precedens len v ustanovení Konštantínopola za hlavné mesto Osmanskej ríše po jej dobytí. Vieš mi tie počty obyvateľov v Bratislave nejak potvrdiť. Vďaka


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2026 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group