ISSN 1335-8715

05-04-2009   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Dva postrehy k prezidentským voľbám

Rozhodnutie voličov ponechať si až do roku 2014 Ivana Gašparoviča bude v najbližších dňoch rozoberané všetkými komentátormi, rovnako ako Radičovej politický kapitál v podobe jej milióna voličov. Na kampani sú však zaujímavé aj dve nenápadné veci, ktoré doteraz veľmi zdôrazňované neboli.

Reakcia na príspevok

RE: Gratulujem Slovakom
autor: Miso
webstránka: http://www.drotovan.blog.sme.sk
pridané: 07-04-2009 10:15


Myslím, že na Slovensku nie je priestor na relevantný (teda viac ako 10% voličov) čisto liberálny subjekt.
V strednej a východnej Európe je tiež jedna neštandardná špecialita a to, že obyvatelia veľkých miest volia vo väčšine pravicové strany (na západe je to presne naopak, viď New York, Londýn ale aj Viedeň). Klasický elektorát pre liberálne a stredové strany (napr. v Nemecku, Rakúsku a pod.) je vo veľkých mestách, u nás to pokrýva stredo-pravá strana SKDKÚ-DS. V Čechách sa to viac kryštalizuje, tam má v Prahe napr. výraznú podporu aj Strana zelených (čo je tiež stredová strana).

Nemyslím si, že SDKÚ je "mačkopes", je to klasická stredo-pravá strana hlavne mestských voličov (na rozdiel od skôr vidieckeho KDH) a určite nie je tak amorfná ako v súčasnosti KDH.

"Vysledkom je totalne roztriestene pravicove spektrum, kde mozno SaS oslabi v buducich volbach SDKU, KDS oslabi KDH a do parlamentu sa napokon nemusi dostat nikto z nich."

SDKÚ-DS a KDH sa do NR SR určite dostanú, o SDKÚ nemám strach, pravdepodobne sa stane volebných lídrom Iveta Radičová a Mikuláš Dzurinda ostane predsedom a bude kandidovať z druhého miesta, KDH to bude mať ťažšie, ale pravdepodobne tradičný elektorát pritiahne (aj veľa nádejných voličov KDS sa vo volebnej miestnosti rozhodne napokon pre istotu a KDH), KDS nemá najmenšiu šancu, zoberie však KDH niekoľko desiatok tisíc hlasov, čo pomôže Ficovi v druhom skrutíniu k cca jednému kreslu v NR SR. 100-tisíc hlasov pre Mikloška nebolo 100-tisíc hlasov pre KDS, minimálne 50% voličov Mikloška ani netušilo, že už nie je v KDH, reálny elektorát KDS je na úrovni 20-50 tisíc voličov.
Tu treba upozorniť, že ani výsledok koalície KDS-OKS do Eurovolieb nebude nič hovoriť o sile KDS, bude hovoriť iba o sile euroskeptikov a o sile stabilných voličov do každého počasia (účasť bude menšia ako 20%).

Čo sa týka SaS, tak je to otázne, ak sa budú profilovať ako čisto liberálna strana, tak ten elektorát je na úrovni max. 3%, ak pôjdu viac do stredo-pravého spektra, tak určitá možnosť tu je.
Ak sa však volebnou líderkou SDKÚ-DS stane Iveta Radičová, veľká časť ich voličov bude nakoniec vsádzať na istotu a voliť SDKÚ-DS, budú tiež voliť de facto zmenu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group