ISSN 1335-8715

05-03-2009   Marián Šarkőzy   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Dojímavá balada víkendovej chalupy

Dostalo sa mi tej pocty, že radikálne slová o Rúfusovi z môjho blogu boli citované v stĺpčeku filozofa Bakoša v Pravde. Niežeby sa práve o mňa extra zaujímal. Poburujúci citát použil ako mostík k duchaplnej narážke na Palka, Hríba a voličov Mikloška, ktorých vraj evolúcia minula. Z osobného blogu sa stal v jeho podaní článok v .týždni. Palko s Hríbom, ktorí s mojimi vyjadreniami voči Rúfusovi nemajú vôbec nič spoločné to schytali lebo nepodporili Radičovú.

Reakcia na príspevok

add Hviezdoslav
autor: vlado
pridané: 05-03-2009 13:51


Ja viem, ze je to v clanku sekundarne ale, Hviezdoslav tu vyznel dost zle. Podla mna nebol, napriek jeho bombastickemu pseudonymu, pravzorom stylizovaneho "zhnusenia zo sveta a okiadzania prostoty" - prave naopak.
Minimalne "Krvave sonety" som pochopil tak, ze ked bol mlady, tak veril, ze zdrojom zla su vladcovia, krali a cisari - ze ak sa oslobodia narody od vladcov, tak potom bude dobre. "Bojoval za narod", lebo ten bol, v ich ociach, cisty, trpiaci a neschopny pachat krivdu.
Ale v 1. sv. vojne "narod oboril sa na narod s umyslom vrazdy, s besom skazitela ...". Teda Hviezdoslav konstatoval, ze nielen cisari su schopni krutosti, ale aj "prosty lud" (to je opak toho, z coho obvinujete Rufusa). Podla mna je to priam filozoficky odkaz, utociaci na zastydnutych romantikov 19-teho storocia. Zriekol sa idealov z mladosti a to formou, ktorou jeho spolu-idealisti komunikovali.
Nechcem sa vsak zastavat Rufusa. Nic som este od neho necital - je prilis kratko mrtvy :-( .


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group