ISSN 1335-8715

01-02-2009   Michal Drotován   Ideológia   verzia pre tlač

Komunistická utópia – peklo na zemi

Mao Ce-tung a Pol Pot. Dvaja komunistickí vodcovia, ktorí konkretizáciu svojej utópie doviedli do úplnej absurdnosti. Pri excesoch komunistov v Číne a Kambodži ako ich opisuje v predloženom článku Michal Drotován, blednú aj naše skúsenosti s predchádzajúcim režimom.

Reakcia na príspevok

RE: Hej
autor: jakubjost
pridané: 11-02-2009 1:54


Ako, mimo temu, ale k tomu Marxovi...od Katna je take ze Was ist Aufklaerung, alebo tak nejak, kde riesi osvietenstvo ako ideal a vravi, ze skutocny osvietenec je poznat prave tym osobnym vhladom do veci, ktore sa ho tykaju...a mne to pride, ze prave slobodny trh, v takej ten spontannej hayekovskej podobe, generuje coraz viac specializovaneho cloveka, ktory je povinny vyznat s v tom, a len v tom, co ho zivi - ludia nevedia spravit ziarovku, ak to prezeniem, nevedia ake veci su v jedle co jedia a pod. Nehovorim pausalne, ale ze systemovo to tam speje, a clovek je v zajati tejto specializacie, pricom prirodzene vypusta starost o to ostatne, stava sa takym teliatkom...a to co Hayek (aj ked sa pochybuje, ze tu Osudovu domyslavost napisal on) berie ako plus, ze uzivame veci (teda tak fyzicke realne veci, ako aj institucie) ktorym vlastne nerozumieme, to podla mna touto optikou straca na lesku. Pritom sa prave vravi (T. Friedman ako novinar napr.) ze clovek dnes musi byt vsestranny, aby sa mohol v dnesnom dynamickom svete pohybovat...cize je tu nejaka tenzia medzi tym vyznat sa v niecom co je mi obzivou, a tym, ze trh sa stale meni a vyzaduje prisposobivost...iste, nic zasadne nove, v ekonomii to popisuje nejaka frikcna nezamestnanost (tusim) a predsa mi to pride ako dovod, preco ludia chcu stat...aby tento problem nejak riesil (v pripade zamestnania aktivnou politikou trhu prace, v pripade institucii nejakym transparentnym nezavislym informovanim, ci tradicne osvietenskym modelom vzdelania) a tym, ze chcu stat akoby vravia, ze chcu tu hayekovsku nemoznu mysel, ktora vie vsetko, alebo aspon co najviac...a aj ked vidno zasadne problemy takejto mysle, tak asi v tomto duchu by sa niesol moj clanok "Preco nie som libertarian" keby som nieco take napisal...alebo ako pise jedna moja americka priatelka z Napa Valley "skuste sa vzdelavat po dvanasthodinovej oberacke hrozna."

Na jednej strane teda spontannost funguje akoby lepsie pokial ide o moznost vyuzivat vsetky talenty inych, na druhej strane sposobuje zasadne prusery z kratkodobeho hladiska, z ktorych ludia nevidia vychodisko a ani nevedia, kde by ho mali hladat.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group