ISSN 1335-8715

06-12-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Sean Gabb: „Potrebujeme novú hranicu“

Hovorí si britský libertarián. Začiatkom 90. rokov radil premiérovi Jánovi Čarnogurskému pri ekonomickej reforme, a tak spoznal Slovensko. Myslí si, že kresťanskí demokrati nerozumejú slobodným trhom a že naša civilizácia potrebuje na uchovanie slobody niečo ako objav novej Ameriky. Sean Gabb.

Reakcia na príspevok

RE: narodny socializmus
autor: Firstborn
pridané: 10-12-2008 13:22


ano, marxismus bol internacionalisticky a k tomu este materialisticky, hlasal naviac triedny boj v ramci narodov, co boli crty ktore fasizmus nevedel stravit, rovnako ako nevedel stravit burzoaznu mentalitu (a nie je bez zaujimavosti, ze fasizmus povazoval liberalizmus aj marxismus za dve strany tej istej, materialistickej, mince). To malo za nasledok, ze fasizmus bol ZAROVEN antiliberalny aj antimarxisticky, co ocividne mnohym ludom nedochadza.

robis ale chybu - marxizmus != lavica, marxizmus je podmnozinou lavice. Ak bol marxizmus internacionalisticky, tak existovala lavica, ktora bola nemarxisticka a nacionalisticka, Francuzsko je toho dobrym prikladom, minimalne do doby Dreyfusovej afery. Georges Sorel, jeden z poprednych teoretikov revolucneho syndikalizmu, napriklad 'revidoval' marxizmus po antimaterialistickej a antiracionalistickej linii (to uz z marxizmu potom vela nezostalo, ze), a talianski revolucni syndikalisti prebrali jeho myslienky, a pekne plynulym vyvojom sa z niektorych stali narodni syndikalisti a potazmo fasisti. Mussolini, od skoreho veku revolucny syndikalista, je dobrym prikladom takehoto vyvoja. A zdaleka nebol sam.

Co sa tyka 'spoluprace' konzervativcov a fasistov, ano to je vcelku zaujimava tema z mnohych hladisk, ale to je na uplne inu diskusiu. Rovnako je velmi zaujimavy pribeh upadajuceho konzervativizmu v Europe fin de siecle, a co robil a s kym sa spajal aby svoj upadok zastavil.

Bol by som ale velmi, *VELMI* opatrny s vyhlaseniami o antikomunizme ako zaklade fasizmu, pretoze je to tvrdenie ktore je vazne zavadzajuce a nepravdive, a takato formulacia robi OVELA viac skod ako prospechu, specialne u ludi ktori sa v tejto oblasti nevyznaju.
Okrem toho je taketo tvrdenie vcelku lahko spochybnitelne, z metodologickeho aj historickeho hladiska.

---

Priznam sa, ja uz povacsinou rezignujem na debatu pravica/lavica, pretoze linearne spektrum je pri pouziti na ideologie, ktore su z podstaty viacrozmerne vazne redukcionisticke, a robi viac skody nez uzitku.

Co sa tyka pravicovosti/lavicovosti fasizmu, nuz, aj to je velmi zaujimava tema. Bohuzial na Slovensku je prakticky nediskutovatelna, z roznych dovodov. Viacere si vies domysliet.

P.S inac ti spanielski fasisti si tiez nevedeli vybrat lepsie meno nez 'Falange Espanola y de las Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista'. Dorks.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group