ISSN 1335-8715

06-12-2008   Lukáš Krivošík   Rozhovory   verzia pre tlač

Sean Gabb: „Potrebujeme novú hranicu“

Hovorí si britský libertarián. Začiatkom 90. rokov radil premiérovi Jánovi Čarnogurskému pri ekonomickej reforme, a tak spoznal Slovensko. Myslí si, že kresťanskí demokrati nerozumejú slobodným trhom a že naša civilizácia potrebuje na uchovanie slobody niečo ako objav novej Ameriky. Sean Gabb.

Reakcia na príspevok

RE: Give Me Some Money
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 09-12-2008 14:05


Precital som si teda z tej knihy uvod a cast prvej kapitoly. Potom som prestal.

Podarilo sa mi prefiltrovat cez spustu vaty a zbadal som niekolko problematickych casti. Napriklad tu o "falosnych potrebach". Na jednej strane sa stazuje, ze spolocnost nanucuje jednotlivcovi potreby, na druhej tvrdi, ze subjektivne jednotlivcove rozhodnutia su (objektivne) nespravne. Tieto dve tvrdenia su v rozpore. Bud je jednotlivcovo rozhodnutie nespravne, a potom mu jeho potreby MUSIA urcovat druhi, alebo je spravne a potom mu spolocnost nic nenanucuje.

Okrem toho je tu rozpor "vyssieho radu": autor si zela spolocnost, kde su ludia odbremeneni od roznych tlakov. Skusme porozmyslat, ako sa to da dosiahnut. Bud to dosiahnu jednotlivci svojim vlastnym rozhodovanim (co je v rozpore z horeuvedenou tezou), alebo im to musi niekto iny nanutit (co neriesi problem, ze potreby urcuju cudzi ludia). Tento typ argumentacnej chyby je podtyp relativist fallacy, ktory ja osobne nazyvam absenciou samoreferencie: kriteria, ktore argumentator aplikuje na to, co kritizuje, zabuda aplikovat na to, co obhajuje.

Spomeniem napriklad tuto perlu: "If the individual were no longer compelled to prove himself on the market, as a free economic subject, the disappearance of this kind of freedom would be one of the greatest achievements of civilization."

Takze sa pytam teba: podla autora je jednotlivec neschopny robit spravne rozhodnutia, a podobne to nie je schopny robit ani trh (dobrovolna vymena). Logicky teda musi tie rozhodnutia robit niekto iny. Kto? A akym mechanizmom tento "iny" dokaze:
- vyhodnotit
- presadit
tie spravne rozhodnutia? Ako to spravis bez nasilia?

Ocividne tu knihu nema zmysel citat.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group