ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: Lukas Krivosik
pridané: 03-12-2008 1:12


"Čiže.. ak tomu dobre chápem. Podľa Tvojho názoru by Európa bez Kresťanstva nikdy nedosiahla takej úrovne, akú má dnes, správne?"

V podstate ano. Ale mam pocit, ze tvoje kategorie su prilis zjednodusene. Co napriklad myslis "nedosiahla takej urovne"?

Urovne technologickej? Urovne kulturnej? Urovne z hladiska politickych slobod?

Bez krestanstva by to nebola Europa ako ju pozname. Bolo by to tebe aj mne uplne cudzorode miesto. Keby si si precital uz len ten rozhovor s De Sotom, na ktory som dal odkaz, tak by si videl, aku ulohu hrali stredoveki scholastici len pri vzniku rakuskej skoly ekonomie (teda ekonomickeho liberalizmu).

Keby si studoval historiu ludskych prav, nevyhnutne by si narazil na dominikanskych mnichov, ktori obhajovali prirodzene prava indianov po spanielskom vylodeni v Novom svete, cim vzniklo v podstate moderne medzinarodne pravo.

A keby si studoval dejiny vedy, asi tazko by si mohol obist Kopernika alebo Mendela.

Proste bez krestanstva by Europa bola pravdepodobne ovela pustejsim miestom.

"Hmm... Skúšam si teraz predstavovať, aké by to bolo, keby Rím nezanikol. Myslíš si, že by za 1500 rokov jeho ďalšej existencie nezakázali otroctvo? Uvedom si, že Kresťanstvu sa to takú dlhú dobu nepodarilo. Čo sa týka pomenovania - otrok - to, čo zažívali nevoľníci počas stredoveku asi nebolo o moc lepšie. Je zaujímavé, že nejaká idea - ľudia sú si pred Bohom rovní - sa moc neujímala. A je veľmi otázne Lukáš, či sa žilo vtedy lepšie ako za čias Ríma, alebo Grécka."

Toto su co za plane uvahy? Ved v clanku pisem, ze Rimania nemali dovod, ani ziadnu motivaciu otroctvo zakazovat. Nemali ani ziadnu ideu pokroku a o technologiu sa zaujimali len pokial ide o hracky.

Dejiny antiky su uzavrete. Idea slobody v Grecku a Rime dosiahla iste rozkvitnutie, aby vzapati zvedla. Pricom rimska civilizacia zanikla pod naporom vlastnej ekonomickej politiky, ktorej zhubnost nedokazala rozpoznat. Cize ak si predstavujes, zeby Rim nezanikol, musis najskor povedat, ktoru historicku premennu menis. Pretoze Rim, taky aky bol proste zanikol.

"Povedal by som, že vplyv Kresťanstva dosť preceňuješ."

Toto je dost zbytocna debata, lebo sa neda odmerat presne, ci sa krestanstvo podielalo na sucasnej tvari Europy 49 alebo 51 percentami. Ty tvrdis, ze sa podielalo v mensej miere ako tvrdim ja. Ja tvrdim, ze sa na uspechu Europy podielalo vo vacsej miere ako ty. Proste debata, ktora nikam nevedie.

"Európa mala svoje výsadné postavenie vo svete na základe iného dôvodu. A tým je obrovská členitosť tohto kontinentu. V podstate z hocijakého miesta v Európe je to k moru na skok."

Ja som nikdy nepopieral rolu geografickej a z toho vyplyvajucej politickej rozdrobenosti Europy (a naslednej institucionalnej konkurencie). Tato konkurencia funguje na zaklade selekcie pravnych, ekonomickych, socialnych, kulturnych a roznych inych systemov.

Inymi slovami, ked nejaky statik alebo mesto nieco vyskusali a osvedcilo sa to, napodobnili to aj ostatni. Argument institucionalnej konkurencie hovori vsak v prospech krestanstvo. To sa totiz presadilo takmer na celom uzemi Europy, co svedci o jeho zivotaschopnosti v ramci kulturno-evolucne selekcie normativnych systemov.

Koniec koncov ani Pribina nepozval vierozvestov preto, lebo ho osvietila viera. Videl, ze vyspelejsie casti Europy su krestanske a preto vedel, ze toto nabozenstvo (ako vstupenka do exkluzivneho klubu) musi platit aj v jeho krajine.

"Slobodu jednotlivca - tá bola zaistená lepšie ako kedykoľvek v stredoveku v starom Ríme a Grécku."

Je pravda, ze stredovek v mnohych smeroch znamenal civilizacny krok spat. Preco tomu tak bolo, som sa ale snazil vysvetlit v clanku. Jednoducho anticka civilizacia implodovala do seba. Zrutila sa a trvalo dlho, kym sa na jej troskach podarilo vybudovat nieco ine. Stredovek nenastal len tak. Prisiel po rozpade antickej civilizacie.

A z cisto filozofickeho hladiska. Maros Sarkozy ti nizsie dobre napisal, ze Greci este nedosli k plnej subjektivizacii jednotlivca. S tym prislo az krestanstvo, v ktorom sa na vyssej urovni prekonal spor medzi greckou filozofiou a zidovskym nabozenstvom.

"Veď vlastne aj právo je zdedené z čias rímskych.."

Ale ved ja stale opakujem, ze zapadna civilizacia stoji na troch prilieroch: 1. greckej filozofii, 2. rimskom sukromnom prave, 3. krestanstve.

"Takže.. zase sa pýtam. Podľa Teba by Európa nebola bohatá aj bez Kresťanstva?"

Jednoznacne nie a tvrdit nieco take je uplne sialenstvo. Europa by bez krestanstva nebola tym miestom, ktorym je. Nejde tu len o materialne bohatstvo, ale aj nesmierne bohatstvo duchovne (vratane umenia a myslienok), od ktoreho sa všetko materialne odvija.

Ty sam ani netusis, kolko z tvojich vlastnych myslienok a hodnot je len sekularizovanym pokracovanim konceptov, ktore prinieslo prave krestanstvo. Dedicstvo tohto nabozenstva je neoddelitelne votkane do nasich kazdodennych myslienok a ovplyvnuje vobec sposob akym vnimame realitu a koname vo svete.

Myslienka, ze krestanstvo sa da akosi oddestilovat prec z celkovej europskej kultury je naozaj tym najdivokejsim socialnym inzinierstvom. Miso, keby si bol intelektualne poctivy, tak si nastudujes pre zaciatok aspon tie linky, co su tu na ne odkazy. Lebo v niektorych veciach mas naozaj nesmierne splosteny a zjednoduseny pohlad.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group