ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: kresťanstvo a kapitalizmus
autor: msarkozy
webstránka: http://blog.tyzden.sk/?bloger_ID=17
pridané: 30-11-2008 10:57


Ešte jedna vec je vo svetle Hoffera ohľadom antiky evidentná. Základom priemyselnej spoločnosti je dostupnosť vzdelania veľkému počtu ľudí - ktorí potom vynaliezajú a komunikujú. Túto tendenciu predstavoval v antike sofizmus. Sofisti boli platení učitelia, ktorých si najímali obchodníci v snahe získať praktické vzdelanie. Intelektuálne elitné hnutie, ktoré predstavoval Sokrates a Platón sa obracia proti sofizmu ako proti svojmu nepriateľovi číslo jedna - sofizmus je v ich ponímaní zodpovedný za skazu spoločnosti, pretože používa vzdelanie na praktické veci každodenného života. Prvá reforma, ktorú by zaviedli elitári ako Schopenhauer ovplyvení Platónom by spočívala bezpochyby v zákaze čítania a písania väčšine ľudí. Účelom všetkých Platónových úvah je monopol elity na vzdelanie.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group