ISSN 1335-8715

24-11-2008   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Sociálny štát v starom Ríme

Rím to so svojou ríšou dotiahol vysoko, ale zároveň padol veľmi hlboko. Od tejto starobylej civilizácie sa máme čo učiť – v dobrom i zlom. Zaujímavé paralely sa dajú nájsť medzi určitými opatreniami, ktoré uskutočnil rímsky štát a moderným sociálnym systémom.

Reakcia na príspevok

RE: --
autor: Lukas Krivosik
pridané: 29-11-2008 1:57


"Je tiež zaujímavé, že starí Gréci mali pravdepodobnejšie vyspelejšiu civilizáciu, ako hocičo, čo tu bolo až do možno 18. storočia a to aj bez kresťanstva."

Tu su zaujimave predovsetkym dve veci:

1. krestania su dnes najviac obvinovani z toho, ze na prahu novoveku branili tezy o tvare Zeme a jej pozicii vo vesmire, ktore vytvorili prave stari Greci. Tezy , ktore boli mylne, no Cirkev ich obhajovala prave kvoli autorite starych Grekov.

2. ja nepopieram prinos Grekov, ale su len jednym zdrojom zapadnej civilizacie.

Treba si napriklad uvedomit, ze v helenskom obdobi (teda potom ako Alexander Velky rozsiril grecku kulturu na cely Blizky vychod) panoval skutocny kulturkampf medzi Grekmi a Zidmi.

Existovali sice pokusy tuto trpku nenavist medzi dvomi protichodnymi gigantickymi kulturami prekonat, no podarilo sa to az krestanstvu, konkretne Sv. Pavlovi pocas jeho misijnej cesty do Grecka a potom neskor cirkevnym otcom.

Krestanstvo ako povodne zidovska sekta bolo do seba schopne absorbovat aj prvky greckej filozofie a tym umoznilo, aby doslo k synteze tychto dvoch protikladnych kultur na vyssej urovni.

Zaujimave je, preco vlastne grecko-rimsky svet prijal krestanstvo. V greckom mysleni totiz existovala ista dvojkolanjnost, s ktorou si samotni Greci nevedeli rady. Na jednej strane tu boli stari pohanski bohovia, ktori vsak mali len ritualny vyznam a nejake duchovne potreby uz neboli schopni uspokojovat. Na druhej strane tu bola filozofia, ktora na pociatok veci kladla spravidla nejaky prvotny princip.

Greci neboli schopny dat svojej filozofii transcendentny rozmer, ale neboli ani schopni racionalizovat svojich pohanskych bohov. Sem ale prislo krestanstvo a Boh tu zrazu zacal splyvat s prvotnym principom, od ktoreho filozofi vsetko odvodzovali.

Inak povedane, prinos Grekov spocival v myslienke, ze clovek je schopny svojim rozumom stupat k bohom. Prinos Zidov spocival v tom, ze prisli s myslienkou jedineho Boha, ktory sa sklana a cez prorokov alebo priamo sa prihovara k ludom.

No a v Kristovi sa obe tieto pozicie stretavaju. V Kristovi ako Bozom synovi, ktory prisiel na Zem, prezil ludsky zivot a zomrel za nase hriechy.

Cize, popierat krestansky zdroj zapadnej kultury a jednostranne vyzdvihovat len Grekov je ako povedat, ze nebudes vyuzivat cely svoj byt, ale len kupelnu a spajzu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group