ISSN 1335-8715

14-11-2008   Roman Jančiga   Ideológia   verzia pre tlač

Slová a veci

Mojím prvým zoznámením sa s tvorbou M. Foucaulta bolo čítanie jeho kľúčového diela Slová a veci. Už po prvých stranách som vedel, ze Foucault je iný ako ostatní. V tej dobe som už mal načítané aspoň niektoré z najvýznamnejších filozofických diel a prác rozličných autorov. Od filozofie som na základe tohto očakával systematickosť postupu a argumentov, jasnosť, dôraznosť a takpovediac suchosť a exaktnosť. Slová a veci však boli celkom iné.

Reakcia na príspevok

A dokolecka dokola
autor: Frankensteinovo monstrum
pridané: 24-11-2008 16:04


tralos : 'Falzifikovatelnost ako kriterium a falzifikacionizmus ako metodologicka koncepcia mozno su "scestne", ale to nevylucuje, ze vedci ovplyvneni citanim Poppera neprikladaju tejto koncepcii jej poziadavkam, pravidlam a zasadam pri svojom vyskume vyznam.'

Popper bol dost sugestivny, takze spusta ludi pod jeho v plyvom zacala hovorit o falzifikovani hypotez ( aj ja sam som vyssie na jednom mieste omylom napisal falzifikovanie namiesto testovania ).
Nic menej, ked si pozres hociktory vedecky clanok, bude v nom hypoteza statisticky testovana. Sposobom ktory o desatrocia predchadza datum popperovho narodenia.

A logiku vedy a jej metodologiu, adekvatnost postupov a tak dalej a tak dalej davno pred "filozofmi vedy" riesila a dnes sa da povedat ze do velkej miery aj vyriesila matematika.
Teoria pravdepodobnosti a informacie. Praca "filozofie vedy" do toho bohuzial nijak neprispela, a drzi sa ( na rozdiel od statistiky ) v rovine cirej spekulacie.

tralos : 'Dokazy o jeho existencii boli podane na konkretnych pripadoch'

Nic si nepodal. napisal si nejake zabavne historky ktore vsak to co hovoris vobec nedokazuju.

tralos : 'testovatelnost empiricka a tento pojem teda vznikol pri filozofickom skumani toho, co moze byt objektom empirickej skusenosti a ake kriteria pouzit pri konfrontacii tejto skusenosti s ideami, ktore pozorovatel ma.'

Obavam sa ze testovanie hypotez vzniklo v statistike. Nevymyslel ho nejaky filozof.

tralos : 'Skus teda udat relevantny zdroj, kde daky vyznamny vedec verejne povedal'

Tak este raz. reci sa hovoria a chlieb sa je. Co kto povedal je irelevantne. Dolezite je kto co pouziva. Vedci pouzivaju statistiku. Svoje hypotezy overuju statisticky. Sposobom ktory bol vymysleny skor ako sa popper vobec narodil.
A teda, ak nepredpokladame cestovanie v case, nemoze byt vymyslom filozofie vedy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group