ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

RE: Kapitalisti na Mars
autor: LIBERTARIAN
pridané: 06-11-2008 15:41


tc :
"moze tazko hovorit o neexistencii libertarianskej utopie, ked socialistickych existovalo este menej "

Ano.
Etatisti totiz akekolvek spolocenstvo, ktore sa nenazyva "stat" a ktore nema vládu , ani nepovazuju za existujuce. A preto tvrdia, ze libertarianske spolocenstvo ani neexistovalo. A pritom je jasne, ze najdlhsie obdobie ludstva , az do cca stredoveku (?) existovali rozne spolocenstva, v ktorych organizovane statne struktury, vlada, parlament neboli, a tieto spolocenstva boli na roznorodej forme fungovania. Samozrejme netvrdim, ze vsetky tieto spolocenstva fungovali na libertarianskom principe. Vacsina nie, ale taktiez vacsina z nich nemala ani celkové dane na urovni 66% , ake mame poslednych 50 rokov.
Navyse - samotne STATy, ak ich budeme chapat ako elementarne subjekty, spolupracuju navzajom na libertarianskych principoch, teda vsetky ich vztahy su zalozene na zmluvnych principoch.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group