ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

Libertarianizmus a marx.-leninizmus
autor: Alexios Komnenos
pridané: 05-11-2008 15:17


Názov článku zavádza, pretože modrá farba je zrejme označením pravice vo všeobecnosti a libertariáni predstavujú len jej veľmi okrajovú časť (chvalabohu). (A nehovoriac o tom, že zemeguľa je naozaj modrá, ale to je asi o inom...)
Podľa mňa je problém libertarianizmu porovnateľný s rôznymi utópiami, ktoré vznikali na našom svete v podstate už pred mnohými storočiami a nikdy sa ich nepodarilo zrealizovať. Ani za použitia sily, ani intelektuálnym kvákaním, ani inými spôsobmi. Ja osobne som dosiaľ nestretol človeka, ktorý by sa mi priznal, že verí v libertarianistické idey, takže ma trochu prekvapuje, koľko sa ich dá stretnúť na rôznych fórach.
To však nie je podstatné. Dôležité je, že neúspech libertarianizmu nie je spôsobený nejakými objektívnymi faktormi typu "ľudia sú nechápaví". U nás nikoho (zrejme ani "LIBERTARIANA") nenapadlo, aby sa namáhal s tým založiť politickú stranu libertariánov, formuloval jej program a presviedčal voličov o jeho správnosti a výhodnosti. Toto je totiž jediná férová cesta, pri ktorej by som uznal, že libertariáni za niečo stoja. Námietka z druhého brehu je však jasná: nemá to cenu, pretože ľudia chcú parazitovať na sociálnych dávkach. Tento argument, patriaci do klasickej výbavy zakomplexovaných pravičiarov je samozrejmý nezmysel, pretože inak by po svete (a aj u nás) nemohli vyhrávať pravicové strany. Takže: príčina neúspechu libertariánov je predovšetkým u nich samotných, v ich neschopnosti a lenivosti.
Samozrejme tu je ešte jeden aspekt. Program, ktorý predpokladá nulové zásahy do ekonomiky, žiaden sociálny systém a (takmer) nijakú vládu asi veľmi populárny nie je. Rozmýšľal som nad tým, kedy v dejinách existoval spoločenský systém, ktorý by sa libertarianizmu najviac podobal. A prišiel som na to, že to musel byť systém feudálny (do vyvinutia byrokracie - u nás do takého 18. storočia). Štát sa staral len o armádu a súdnictvo, úradov bolo vlastne málo, štát nemal ani školy, ani nemocnice a správa bola výrazne decentralizovaná. Ak existovala nejaká ekonomická regulácia, bola dôsledkom skôr vnútorných cieľov podnikateľských skupín, ako štátu, ktorý sa vtedy reguláciu skôr pokúšal odstraňovať. Dane platili skôr tí chudobnejší a išlo viac-menej o poplatky na základe zmluvy so zemepánom (v teoretickej rovine, samozrejme), ako o verejnoprávnu dávku. Hoci bez debaty existovali významné odchylky od ideálov libertariánov, tvrdím, že feudalizmus sa zo všetkých systémov, ktoré sme tu mali, ich cieľom asi najviac podobá.
Otázka znie: boli vtedy ľudia slobodní? Bola takáto spoločnosť prosperujúca? Prečo spoločnosť nesmerovala od feudailzmu k libertarianizmu, no namiesto toho začal vtedajší kapitalizmus smerovať k zásahom štátu?
Odpoveď je zrejme jednoduchá. Ľudia si neprajú existovať v systéme s príliš roztvorenými sociálnymi nožnicami. Chudoba sa od 19. storočia stáva v Európe skôr relatívnym pojmom a ak sú medzi ľuďmi príliš veľké rozdiely, vzniká nespokojnosť. Problém libertarianizmu je teda v tom, že nie je schopný zabezpečiť elementárnu ľudskú dôstojnosť čo najširšiemu okruhu ľudí a zrejme by ho nebolo možné udržať inými, ako nedemokratickými prostriedkami. Ľudia by tak stratili dôstojnosť a možnosť voľby, takže libertarianizmus by zrejme skončil ako marx.-leninizmus.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group