ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

RE: Zaujimave
autor: Rogue Keeper
e-mail: br796164@bladezone.zzn.com
webstránka: http://www.socialistinternational.org
pridané: 04-11-2008 16:47


„Co sa tyka ekonomickeho hladiska, nemas pravdu.
Funkcnost komunistickych ekonomickych vztahov s poctom participantov klesa, pri kapitalizme je to naopak.“

Efektivita akehokolvek systemu sa zvysuje v zavislosti od zvysujuceho sa poctu dobrovolnych participantov. Rozdiel je v rovnomernosti socialneho pokroku. Okrem toho je tu cyklus trhovej ekonomiky kde sa efektivnost trhovej ekonomiky po obdobi konjuktury zosype. Naco je svetu ekonomicky system v ktorom povedzme 85 percent svetoveho bohatstva vlastni 15 percent populacie na spici? Preco by som mal byt obmedzovany rozmarmi vlastnikov privatneho kapitalu tychto 15 percent a nakoniec sa z viny ich rozmarov este dostal rovnymi nohami do hospodarskej krizy?

“Povedz mi jeden konkretny priklad, kde trh vytvoril "megamonopol". Mozno ze nejaky ozaj existuje, ale tie typicke su prave dosledkom lobovania u statu a naslednym obmedzovanim konkurencie.“

Exxon Mobil, General Electric, Petrochina, Wal-Mart, Microsoft, AT&T, Johnson&Johnson atd. atd.

Co nie su presne monopoly ale oligopoly, v danom priemysle sa vyprofiluju dva-tri koncerny ktore si vyarenduju trhove podiely a na prvy pohlad udrziavaju „rovnovahu“ – ponechaju si pre trh zopar odlisnych znaciek produktov, trebars od mensich firiem ktore skupili nech ma zakaznik pocit ze ma na vyber. V zavislosti od priemyselneho odvetvia vsak jeho peniaze skoncia v pokladnici jedneho z troch megakoncernov sektora, bez ohladu na to ktoru z 10-15 tich znaciek si vyberie.

Nastastie vo vacsine modernych krajin existuju ake-take protimonopolne zakony. Ze jeden monopol netrva na veky je pravda, rychlo je vsak nahradeny inym. To je zarucene rychlym vyuzitim trhovych prilezitosti ostatnymi hracmi. Keby neexistovali rozne staty s rozlicnymi kulturnymi, legislativnymi a politickymi barierami, rast globalnej moci nadnarodnych koncernov by bol este jednoduchsi.

Recicky o tom ze pravi kapitalisti maju radi konkurenciu su prave to – teoreticke recicky hrstky pravicovych intelektualov odtrhnute od podnikatelskej reality. Kazdy velkopodnikatel prirodzene uvita co najmenej konkurencie, konkurencia ubera percenta z trhoveho kolaca a znizuje vynosy. Pre silny kapitalisticky koncern niet vacsej satisfakcie ako si konkurenciu kupit a s nou aj jej trhovy podiel.

Ten retazec je naozaj jednoduchy : Slobodny trh -> Slobodny obchod s akciami -> Slobodne skupovanie mensich a slabsich koncernov vacsimi a silnejsimi.

Keby nebol privatny kapital, nekorumpoval by stat, do ktoreho podnikatelske kruhy tlacia klucove figurky, cim sa im uz z velkej casti podarilo nahradit demokraciu plutokraciou. Ziadna pragmaticky uvazujuca korporacia tiez neodmietne lukrativne statne objednavky. Stat je bezne bojiskom zaujmov privatneho kapitalu verzus verejneho zaujmu. Ludia ako ja su na strane verejneho zaujmu oslobodeneho od zistnych pohnutok zneuzivajucich stat na vyrabanie ekonomickej nerovnosti.

“Fakt?“

Fakt.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group