ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

Co udelali soudruzi spatne
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 04-11-2008 0:30


Mozno by bolo dobre pozriet sa na sirsie spektrum zdrojov uvah ako len na filozoficko-ekonomicku literaturu. Spomeniem napriklad klasiku Moon is a Harsh Mistress http://en.wikipedia.org/wiki/Moon_is_a_harsh_mistres... alebo nedavny Code Geass http://en.wikipedia.org/wiki/Code_geas... . Podla mna su uspesne zalozenie noveho statu (na Zemi, nie na Marse) alebo secesia podmienene nasledovnymi predpokladmi:
- propaganda
- ista uroven medzinarodnej podpory od existujucich hracov (napr. statov)
- odstrasujucia vojenska sila (teoreticky staci aj fiktivna pripadne nepriama od spojencov, podstatne je slovo "odstrasujuca")

Ako bystrejsi citatel iste pochopil, ziaden z tychto bodov nie je specificky pre libertarianizmus. A pokial viem, vsetky libertarianske pokusy tieto body ignorovali, co povazujem aj za dovod, preco zlyhaly.

Iste je potrebne aj toto vsetko z niecoho financovat. V libertarianskom (ne)state to z dlhodobeho hladiska nepovazujem za problem, ale kde zohnat peniaze na prvotne investicie? Ide o riskantny podnik a libertariani maju zabrany pred znarodnovanim a plienenim.

Co tak zalozit organizaciu libertarianskej propagandy? Zaoberala by sa lobovanim u potencialnych investorov a existujucich statoch, a koordinaciou projektov.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group