ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

mars nemars
autor: msarkozy
webstránka: http://blog.tyzden.sk/?bloger_ID=17
pridané: 03-11-2008 23:06


„žiadne právo nemôže byť delegované osobou, alebo skupinou osôb akejkoľvek entite vrátane vlády, pokiaľ toto právo nie je morálne ospravedlniteľné na individuálnej báze..." Už toto prehlásenie vylučuje možnosť prežitia spoločnosti, ktorá sa ním riadi, lebo tá by bola úplne bezmocná voči zločinu. Spoločnosť, ktorá nechráni pred krádežou ani vraždou nie je spoločnosť, ale len teoretický súčet úplne samostatných existencií, kde je každý sám sebe pánom. Pekné, ale nerealizovateĺné ani na marse. Na rozdiel od marxizmu je to aspoň celkom odvážna ušľachtilá idea. Marxiszmus, alebo nacizmus by bolo treba popierať a znemožniť aj v tom prípade, že by bol realizovateľný.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group