ISSN 1335-8715

02-11-2008   Andrej Beňo   Ideológia   verzia pre tlač

Libertariánska dilema: ako premaľovať červenú planétu na modro?

Ešte pred tým než sa pustíte do čítania tohto článku by som rád poznamenal, že nasledujúci text je len voľnou úvahou. Autor osobne neverí v žiadnu formu historicizmu, dejinnú nevyhnutnosť ani v možnosť kvalifikovanej predikcie budúceho ľudského vývoja. Netvrdím, že prípadné konzekvencie, vyplývajúce z týchto úvah sú plne realizovateľné. Článok si nerobí nárok na vedeckosť. Idey obsiahnuté v tomto článku je samozrejme možné a žiaduce podrobiť kritike.

Reakcia na príspevok

RE: Zaujimave
autor: andrej.beno
e-mail: andrej.beno@gmail.com
pridané: 03-11-2008 11:54


Pozor, ale treba si uvedomiť, že nie je možné apriori tvrdiť, že libertariánska kolónia je lepším zriadením ako nejaká forma sociálneho štátu. V takomto prípade môžeme podať empirické dôkazy, ale nie dôkazy apriórne. V každom štáte by sídlili ľudia, ktorým by dané zriadenie vyhovovalo. Je možné, že podnikavý kreatívny by sa presídlili na Mars, a dôchodcovia, Rómovia a iní poberači dávok by zostali na Zemi (otázka je kto by na nich robil:). Exepriment by dokázal len to, že za libertariánsky nastavených podmienok, tam ľudia dokážu spolu existovať, prežiť a nepozabíjať sa, prípadne dosiahnuť istú materiálnu úroveň. Testom by sa overilo, či je libertariánska etika vlastníckych práv životaschopným normatívnym systémom, rovnako ako možnosti či prípadné limity systému slobodného trhu...

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group